Infravrs szivrvnyok a Titnon
[origo] 2005.03.31. 08:53
A Fldhz hasonlan a Szaturnusz risholdjn is ltrejhet a pazar jelensg. m ha egyszer majd arra jrunk, "jjellt kszlket" kell hasznlnunk, hogy a szivrvnyokban gynyrkdhessnk.
Alig tbb mint kt hnapja annak, hogy a Huygens-rszonda leereszkedett a Szaturnusz Titn holdjra. A szonda mrsi adatai, fnykpfelvtelei alapjn egyrtelmv vlt, hogy a Titn nedves, csak ott a Fldtl eltren nem vz, hanem folykony metn az uralkod folyadk. Javban zajlik s vekig eltart mg a mrsi adatok minden rszletnek feldolgozsa, rtelmezse, de kzben a fantzia is szrnyalhat. Vgig lehet gondolni, hogy a Fldrl jl ismert jelensgek hogyan jelentkeznek a Titnon. Pldul van-e ott is szivrvny, s ha igen, akkor olyan-e, mint a fldi?
A szivrvnyhoz mindssze kt dologra van szksg: folyadkcseppekre s fnyre. A folyadkcsepp gy viselkedik, mint egy prizma, szneire bontja a fnyt. Ebbl a szempontbl mindegy, hogy a folyadkcsepp vzbl vagy metnbl ll-e. A szakrtk szerint a Titn felsznn tapasztalt nedvessg a metneskbl szrmazik, gy semmi akadlya annak, hogy idnknt s helyenknt folyadkcseppekkel legyen tele a lgkr. A Nap sugarai is eljutnak a Titnhoz, teht a szivrvny kialakulsnak msik felttele is adott.
A Titn szivrvnya azonban nem pontosan olyan, mint jl ismert s kedvelt fldi rokona. A sznek sorrendje nem vltozik, a Titnon is a vrs van kvl s a kk legbell. A Titnon viszont nagyobb lesz a szivrvny, mert a metn s a vz trsmutatja nem azonos, azaz a metn msknt tri a fnyt, mint a vz. A napsugrzs sem azonos a kt gitesten. Akkor szp, mutats a szivrvny, ha a Nap kzvetlenl rst a lebeg cseppekre. A Titn sr lgkre azonban prs, kds, gy lthat fnyben ritkn lvezhetnnk szivrvnyt a Titnon. Az infravrs sugrzs viszont thatol a Titn lgkrn, a Cassini-rszonda is ezrt fnykpezte az infravrs tartomnyban az risholdat. A folyadkcsepp-prizma a szmunkra lthatatlan infravrs sugrzst is szneire, ms-ms hullmhossz sszetevire bontja, s ezeket eltr mrtkben trti el. A Titnon teht az infravrs szivrvnyok lehetnek gyakoriak.
Jki Lszl
[origo]

|