Primitv agyrsznk meglepetsei
[origo] 2005.03.31. 08:48
Agyunk primitvebb rsznek sokkal nagyobb szerepe van a tanulsban, mint ahogy azt a kutatk eddig gondoltk.
Earl K. Miller s kutatcsoportja (Massachusetts Institute of Technology) tanulmnyban jabb kvetkeztetsre jutott arrl, hogyan is tanul az emberi agy. Az j eredmnyek hozzjrulhatnak a skizofrnia vagy az autizmus gygytshoz is - amely betegsgeket a "primitv" s a "fejlettebb" agyi rszek mkdsi egyenslynak a felborulsa okozhat.
Agyunk az evolci sorn gyors s hatkony tanulsi kpessgre tett szert. Eddig gy tudtuk, hogy az agy nagylebenyeinek krgi rszei tanuljk meg elszr az j dolgokat, majd tadjk a tudst az alattuk helyet foglal, primitvebb terleteknek. Utbbiakat tudomnyosan bazlis ganglionrtegnek nevezik. Mindkt agyi rteg rszben a szablyok megtanulsra s azoknak automatikuss ttelre fejldtt ki, de specilis feladataikat kln-kln mg sikerlt meghatrozni.
Az j kutatssorozatban Miller s munkatrsai majmokat tanulmnyozva azt tapasztaltk, hogy a stritrum (a bazlis ganglionrteg bemeneti rsze) a tanulsi folyamatokban sokkal gyorsabban vltozott, mint az n. prefrontlis krgi rszek. A kutatk szerint amikor a majmok egy j szablyt tanultak meg, a primitvebb, bazlis ganglionrtegk sokkal hamarabb s gyorsabban tanult, mint a fejlettebb krgi rsz.
Eszerint a tanulsrl alkotott elkpzelseknek nmileg vltoznia kell: a fejlettebb agyi rszek tanulsi folyamataihoz mindenkppen szksges a primitvebb rgik kzremkdse, hogy beindtsk a magasabb szint gondolkodst. Az j eredmnyek szerint - az eddigi ismereteket megcfolva - a primitvebb rgi tanulja meg elszr az j dolgokat, majd adja t lassan a fejlettebb, krgi rsznek.
Valszn, hogy az ember korai evolcija sorn az informci gyors felvtelt a bazlis ganglionrteg ltta el, amelynek mkdse csak a tllshez volt elegend, s fejlettebb gondolkodst mg nem tett lehetv. A fejlett, prefrontlis kreg kialakulsval lett agyunk kpes arra, hogy egsz kpet alaktson ki arrl, ami krlttnk trtnik - szmtsba vve a korbbi emlkeinket is.
Komdi Edina
[origo]
|