Hallkzeli lmnyek
[origo] 2005.03.31. 08:45
Paradox mdon a hall lassan letesemnny vlik: az jralesztsi technika fejldsvel eljuthatunk oda, hogy mr nem lesz ritka eset, ha valaki lete sorn akr ktszer-hromszor is "meghal" s "feltmad".
A hallkzeli lmnyeket mindenki sajt tlkpessge szerint magyarzza: nmelyek tudomnyosan, msok valamely transzcendencia segtsgl hvsval. Legjabban a kutatk trekvse az, hogy a kt nzpont egyestsvel s kiegyenslyozsval tfog, a tudomnygakon tvel rtelmezsi keretet adjanak a szinte mindig makacsul egyntet hallkzeli lmnyekkel kapcsolatban.
A jelensgnek ers kultraalakt potencilja van, s lehet, hogy egyre kzelebb kerlnk azokhoz a trsadalmakhoz, amelyeket fejlett hallkultra jellemzett. Ilyen volt elssorban az kori Egyiptom, a legtbb tradicionlis civilizci, napjainkban pedig Tibet s ms olyan kzssgek, amelyeket a felvilgosods szelleme viszonylag rintetlenl hagyott. Ezeknl a hall-attitd egszen ms okbl magas szint: legfkpp azrt, mert a haldokls csaldi vagy tgabb kzssgben zajlik, s mert mindenki rszese valamilyen, a halottak vilgra vonatkoz rtusnak s tapasztalsnak. A Tibeti halottasknyv szavai szerint: "senki sem tanul meg lni, aki nem tanult meg meghalni". Ezrt kellett a rgi misztriumokban, beavatsi szertartsokban, az ifj frfiv avatsakor a legklnflbb npeknl szembekerlni valamely hallos veszedelemmel. Az ilyen kzssgekben gy gondoljk, hogy az eltvozottak lthatatlan alakban tovbb lnek, s ugyanazt teszik, amit letkben. A halottak gy a mindennapi let rszei s jelents tnyezi, akiknek szndkaival, ignyeivel s nem ritka bosszvgyval szmolni kell.
A hallkzeli lmnyek leggyakoribb momentumai
A hallkzeli lmnyeket kultrnkban csupn egy kisebbsg tartja valsgosnak, m ez a kisebbsg egyre npesebb. Egyre tbb az olyan tudsok szma is, akik gy vlekednek, hogy ezek az lmnyek nem magyarzhatk meg teljesen az eszkztrukkal: kicsszik a kezeik kzl. Sokakat lenygz a hallkzeli lmnyek rendkvli hatsa, s ezrt valamilyen transzcendentlis inspircit sejtenek mgtte. A tbbsg azonban ppen a transzcendencia bizonytkait hinyolja, s nem is alaptalanul. A tma sajtossgbl fakad, hogy noha sok olyan adalkot lehet tallni, amelyet adott nzpont kpviseli mr bizonytknak tekintenek, ezek valsznleg soha nem fognak vgs rvet szolgltatni a hallkzeli lmnyek tartalmnak vals vagy valtlan volta mellett.
Maguk az lmnyek azonban ktsgkvl valsgosak, s noha nincs kztk kt teljesen egyforma, szinte mindegyikben tallunk hasonl elemeket. Figyelemre mlt, hogy - legalbbis az euroatlanti kultrn bell - a klnbz nemzetisg, vilgnzet s intellektus emberek hallkzeli tapasztalatai fbb vonsaik tekintetben mennyire egybehangzk; m mg ha egy Platn ltal lert lmnyt sszevetnk pl. egy mai eurpai ember beszmoljval, akkor is tallunk bennk kzset. A leggyakrabban emltett momentumok a kvetkezk: sajt test kvlrl ltsa; sttsg vagy stt alagt s az azt kvet fny; az letrl alkotott morlis tlet, olykor az letesemnyek rszletes visszaidzsvel, letfilmmel ksrve; bkessg, rm, megnyugvs; mskor az let rtelmnek felismerse.
A tudat a lehet legritkbban cskkent vagy zavaros, sokkal inkbb az bersg fokozdsa jellemz - kivve, ha az lmny tlje altat- vagy kbtszerek hatsa alatt ll. Az lmny ezen kvl nem sokban fgg a kls krlmnyektl: balesetek elszenvedi hasonlkat tapasztalnak, mint azok, akiknek a szve infarktus vagy ms betegsg miatt ll meg. Egyetlen klnbsggel: a hirtelen jtt hallkzelsg, pl. kzlekedsi balesetek sokkal gyakrabban idzik el az let filmszer lepergst. Ez ltalban visszafel trtnik, s a szemly hihetetlenl rvid id alatt l t jra szmos mltbeli esemnyt, olyan lnksggel, mintha csak ott lenne, mikzben kls szemllknt is ltja magt s rzkeli viselkedst. Sok olyan "emlk" vagy apr rszlet is felmerlhet, amelyet mr elfelejtett - msok azonban esetleg emlkeznek r...

let a "hall utn" |
<< 2/2. oldal | 
A hallkzeli lmny drmai hatssal lehet a visszatrtekre s krnyezetkre is. A hats elssorban az addigi lett morlis rtkelsbl ered. Ez az rtkels sokszor csak a szndkokat veszi figyelembe, nem pedig a tettek ltszlagos jsgt vagy rosszasgt. Lehet segteni msokon nz szvvel s lehet trvnyt srteni tiszta szndkkal. A hallkzeli lmny tlli szmra a kls, trsadalmi megtls elveszti jelentsgt. Ahogy a siker, a pnz s a presztzs sem szmt tbb. Semmi nem fontos, csak a szeretet, az emberi kapcsolatok s a tuds - lltjk szinte mindannyian.
Amikor aztn j rtkrendjk szerint prblnak j letet kezdeni, klnfle akadlyokba tkznek. A jtkonykods, a szocilis munka megfelel nekik, viszont ezrt nem szvesen krnek pnzt. gy azonban a meglhetsk vlik krdsess. Szemlyisgvltozsukat a csald sem mindig fogadja rmmel: a hzastrs gy rezheti, hogy nem ezt az embert vlasztotta - a hallkzeli lmnyt tlk krben ezrt nem ritka a vls.
A msik f problma az lmnyt kvet gyakori depresszi. A hallkzeli llapot sokak szmra a tkletes boldogsg rzsvel jr, a visszatrs viszont gyakran fjdalmas. Ilyen elspr lmnyekhez viszonytva minden kiss faknak tnik. A hall kzelsgbl visszatrtek kzl ezrt sokan kvetnek el ksbb ngyilkossgot. Vannak azonban, akik ppen hogy tbbre kezdik rtkelni az letet, mint lmnyket megelzen. A fnyt nem hagyjk "odat", hanem magukkal hozzk mindennapi letkbe.
Jakabffy va
Kvetkezik: Mitikus kultrk s informcis trsadalmak
[origo] |

|