Felttelezett llnyek a Titanon
2005.02.10. 16:14
Br az ltalunk ismert let nlklzhetetlen felttele a vz, elkpzelhet, hogy a Titanon a sznhidrognek tlthetik be a szerept. Amennyiben ez lehetsges, az rishold felsznn minden felttel adott egy sznhidrogn-alap let kialakulshoz.
A Huygens-rszonda lenygz felvtelei legalbbis idszakos sznhidrogn-folykkal s -tengerekkel szabdalt egzotikus felsznt trtak elnk a Titanon, amelyet a leszllegysg adatai szerint gyakran metnes ztat (rszletesen lsd korbbi cikknket). Az j eredmnyek, a folykony halmazllapot szerves vegyletek ismt megmozgattk az elmleti biolgusok fantzijt, s jra komolyan felmerl a lehetsg: a metntengerek taln szmunkra ismeretlen, furcsa letformknak adhatnak otthont.
Az ltalunk ismert let legalapvetbb felttele a folykony halmazllapot vz, amely tbb funkcit is betlt a szervezetben lejtszd bonyolult kmiai folyamatokban. ppen ezrt, amikor letet vagy annak mltbli nyomait keressk a Naprendszerben, elssorban a folykony vz utn kutatunk. A NASA jelents energit fordt arra, hogy rszondival feltrkpezze azokat az gitesteket, amelyeken rgebben vagy akr most is folykony halmazllapot vz fordulhat el. Az egyik potencilis jellt a Mars, amelyen mr egyrtelm bizonytkokkal altmasztott tny, hogy a mltban tartsan s nagy mennyisgben folykony vz lehetett jelen a felsznen. A msik gretes jellt a Jupiter Eurpa nev risholdja, amelyen a vastag jgkreg alatt hzd felttelezett vzcen adhat otthont kezdetleges letformknak. A Titan esetben nincs sok remny: hiba tallhat ugyanis a felsznn jelents mennyisg vz, a mnusz 280 Celsius-fokos hidegben ez szilrd halmazllapot jgg fagyott - a Szaturnusz risholdja az rk fagy birodalma.
Nem kizrt azonban, hogy egy l szervezetben ms vegyletek is betlthetik a vz oldszerknt jtszott szerept. Ilyen lehet pldul az ammnia, amely a kls Naprendszerben jelents mennyisgben fordul el. Sok tekintetben hasonl a vzhez, s oldszerknt szolglhat a szerves vegyletek szmra is. Fldfelszni nyomsviszonyok kztt mnusz 33 Celsius-fok alatt folykony halmazllapot, az risbolygk birodalmnak hideg vidkein teht nagy valsznsggel megtallhat folykonyan.
A Titan felsznn is elfordulnak olyan folykony halmazllapot vegyletek, amelyek betlthetik az oldszer szerept s elsegthetik hipotetikus l szervezetek megjelenst. Egy nem vzalap letforma kialakulshoz egybknt is kedvezek a Titanon a krlmnyek, hiszen rengeteg szerves vegylet lepedik ki a felsznre a lgkri szerves reakcik vgtermkeknt - amelyek kztt az l szervezetek kialakulshoz szksges sokfle alapvegyletet is elfordulhat.


Sznalap, de nem fldi anyagcsere-tpus let |
<< 2/2. oldal | 
Gnti Tibor biolgus - akinek neve nemzetkzi szakmai krkben is az let kialakulst modellez n. kemoton-elmletrl ismert - mr a mlt szzad 80-es veiben felvetette, hogy a Titanon ltezhetnek sznalap, de nem fldi anyagcseretpus letformk. A Titan lgkrben ugyanis a f sszetev, a nitrogn mellett szmottev mennyisg metn van jelen, amelyekbl komplexebb molekulk, teltetlen sznhidrognek s cinszrmazkok kpzdnek. Ezek igen reakcikpes vegyletek, s hideg krlmnyek kztt is nagyobb szerves molekulalncokat alkotnak (polimerizldnak). Az gy ltrejv oldhatatlan vegyletek a felsznre hullanak, s ott felhalmozdnak.
Ha pusztn ez lenne a helyzet, akkor a metnnak mr rg el kellett volna tnnie a Titan lgkrbl. Mivel ez nem gy van, lteznie kell olyan folyamatoknak, amelyek a keletkezett polimereket lebontssal visszaalaktjk metnn - amely jra a lgkrbe jut. Gnti kt lehetsget vet fel: a visszaalaktst vagy abiogn (lettl fggetlen) kmiai krfolyamatok vgzik, vagy nem fldi tpus, de szerves alap anyagcservel rendelkez llnyek. A Fldn az si tpus, n. metanogn baktriumok vgeznek ilyen talaktst, s felttelezhet, hogy az satmoszfrban a szerves anyagok visszaalaktsa fleg metnn trtnt (nem pedig szn-dioxidd, mint napjainkban). A Titan "metanogn baktriumai" azonban nem lehetnek fldi tpusok, mivel ezek mkdshez folykony vz szksges.
A krdskr msik aktualitsa bolygszomszdunkkal, a Marssal kapcsolatos. Mint arrl korbban beszmoltunk, az Eurpai rgynksg (ESA) Mars Express rszondjnak eddigi egyik legfontosabb felfedezse, hogy jelents mennyisg metnt mutatott ki a bolyg lgkrben. A metnnak mr a Mars lgkrbl is el kellett volna tnnie, ha nem ptldna folyamatosan, s az egyik lehetsg itt is a biogn metntermels. Itt azonban fldi tpus metanogn baktriumokkal is szmolhatunk, mivel a Marson "bartsgosabbak" a felszni viszonyok, mint a Titanon. Mindenesetre tovbbi rdekes felfedezs, hogy a metn s a vzgz eloszlsa jelents egybeesst mutat a bolyg lgkrben (rszletesen lsd korbbi cikknkben). A kutatk vlemnye szerint e trbeli egybeess arra utal, hogy a felszn alatt stabil metn-, illetve vzgzforrs van. Az igazn izgalmas krds az, hogy lehet-e folykony vz a marsi jgrtegek alatt, s amennyiben igen, lhetnek-e ebben baktriumok, amelyek metnt s egyb gzokat termelnek.
Csengeri Timea - Simon Tams |
|