Aktulis infk : HIV-vrus hasonms a brit illeglis hskereskedelemben |
HIV-vrus hasonms a brit illeglis hskereskedelemben
[origo] 2004.12.29. 15:11
Az AIDS betegsget okoz vrushoz hasonl krokozval fertzdtek meg afrikai vadszok, akik majomhst ettek. Ugyanezt a majomhst illeglisan Nagy-Britanniban is ruljk.
A Johns Hopkins Egyetem kutati kiterjedt vrustesztet vgeztek pigmeus vadszokon, amely tbbkben is a HIV-vrussal egy csaldba tartoz n. retrovrust mutatott ki. A vrust akkor kaphattk el a vadszok, amikor majmok meglsekor kapcsolatba kerltek azok testnedveivel - pldul a vrkkel. A kutatk a Lancet c. orvosi folyiratban kzltk eredmnyeiket. Eddig mg nem volt hallos ldozata az jonnan felfedezett krokoznak.
vente krlbell 5 ezer tonnnyi majom-, antilop-, kgy-, elefnt- s ms trpusi llatoktl szrmaz hst esznek meg Afrikban, de az elejtett pldnyokbl bven jut Eurpba is. Brit jsgrk egszsggyi szakemberekkel egytt vgeztk az illeglis hsokat rust zletek felkutatst Londonban, s rengeteg nyugat- s kzp-afrikai vdett fajtl szrmaz hst talltak. Nagy-Britanniba a becslsek szerint vi 12 ezer tonna ilyen hst csempsznek be. Ennek hatsa lehet a brit hzillatok egszsgre is: a 2001-es lb- s krmfjs jrvnyt is sszefggsbe hoztk az illeglis hsbehozatallal.
Az jsgrk elutaztak Kamerunba is, ahol pigmeus vadszok a tltnyrt cserbe gorillk kilvsre vllalkoztak volna. Cserbe a riporterek megkaptk volna az llatok koponyjt, mancst s lbait. A vadszok a nagy szegnysg miatt nem foglalkoznak vele, hogy milyen llnyt lnek meg s az sem rdekli ket, mi lesz a leltt llatok sorsa, vagy hogy ppen feketepiacon rtkestik ket.
A vrusok az llatokrl idnknt emberre kerlhetnek t. Egyes elkpzelsek szerint a HIV esetben az embert egy csimpnzbl szrmaz vrus fertzte meg, hasonlan ehhez az jonnan kimutatott vrushoz, ahol szintn egy majom lehet az eredeti gazda. Habr a retrovrusok gazdaspecifikusak, azaz egyfajta vrus csak egy-egy llatfajt tud megfertzni s kizrlag csak gerincesekre veszlyesek, mgis elfordulhat, hogy egyik llatfajrl a msikra vagy az emberre tkerl a vrus egy mdosult formja. Ezek vrusok a szervezet szmra ltfontossg sejtekbe kpesek bejutni s azokat teszik mkdskptelenn. A HIV-vrus - az AIDS betegsg krokozja - az immunrendszer T (CD4)-sejtjeibe pl be, s azokat elpuszttva a szervezet vdekez rendszert teszi tnkre. A HIV-hez hasonl vrusok hzillatoknl - pldul juh, szarvasmarha - s vadon l llatoknl, pldul a csimpnznl is elfordulnak.
A retrovrusok
A retrovrusok egy msik csoportja rkos burjnzsokat kpes elidzni. Hogy megrtsk, ez hogyan is lehetsges, vizsgljuk meg egy kicsit rszletesebben a retrovrusok felptst s letmenett. rktanyaguk az egyszl RNS-molekula (ribonukleinsav). Ezt egy fehrjeburok veszi krl, amely azrt felels, hogy a krokoz a neki megfelel sejtekbe juthasson be. Az RNS-szlon egyms utn sorban helyezkednek el a gnek - ezek tartalmazzk azokat az informcikat, amelyek a vrus mkdshez szksgesek. Az informci alapjn keletkez egyik fontos fehrje, az n. reverz transzkriptz enzim a vrus rktanyagrl egy ktszl msolatot, azaz DNS-t kszt, amely mr kpes beplni a szintn DNS-bl ll gazdasejt rktanyagba. Innentl kezdve a vrus a gazdasejt molekulris gpezett s anyagait hasznlja fl a sajt cljaira. Kpes szaporodni s a gazdasejtet elhagyva jabb hasonl sejteket fertzhet meg. A vrus olyan helyre is beplhet a gazdasejt rktanyagba, ahol a sejt osztdshoz vagy annak szablyozshoz szksges gnek vannak. Emiatt az adott gn mkdse kieshet, a sejt pedig kontrolllatlanul kezd szaporodni s rkos burjnzsok alakulhatnak ki. Ilyen pldul az egr emlrk vrusa.
Ms esetekben a vrus nem okoz tneteket s hossz tvon is kpes egytt lni a megtmadott szervezettel. Elfordulhat, hogy a vrus a beplskor olyan helyre kerl, ahol befolysolja a mr ott lv gnek mkdst. Esetleg mutcit idz el egy gnben, gy evolcis tnyezknt sem hanyagolhat el. Az ember evolcija sorn sokszor tallkozott retrovrusokkal s az is sokszor megtrtnt, hogy egy ilyen tallkozs rk "bartsgg" nemeslt. A vrus beplt a DNS-be, s amennyiben az ivarsejtekbe - a spermiumba vagy a petesejtbe - is bekerlt s nem okozta a gazda hallt, valamint nem volt vgzetes hatsa a szaporodkpessgre, akkor a szletend utd minden sejtje tartalmazta. A vizsglatok szerint az emberi genom akr 1 szzalkt is kitehetik ezek az gynevezett endogn retrovrusok (HERV-ek).
Elnys s kros kapcsolatok
Nhny pozitv plda: ismernek olyan esetet, hogy a vrusrl kpzd fehrje a mhlepny kialakulsban vesz rszt. A HERV-ek szerepet jtszanak egyes vrusfertzsek elleni vdelem kialaktsban is oly mdon, hogy a rluk kpzd fehrje kapcsolatba lp a sejtbe kerl vrussal s megakadlyozza a fertzs kialakulst. Egyes esetekben mr olyannyira rszv vltak a gazdaszervezetnek, hogy annak megfelel mkdshez nlklzhetetlenek. Egy HERV felels azrt is, hogy a nylban tallhat egyik enzimet, az amilzt csak a nylmirigyek termeljk, s mshol ne keletkezhessen a szervezetben.
Ms esetekben a kapcsolat kevsb bartsgos: krnyezeti hatsra - sugrzs, kmiai anyagok - az rktanyag e csendes rszei aktivldhatnak. Pldul ez az egyik lehetsges magyarzata az blhbors betegsgnek, melynek vizsglata sorn olyan retrovrus-eredet rszek trendezdst figyeltk meg, amelyek hatssal lehetnek az immunrendszer normlis mkdsre. Az aktivldott endogn retrovrusoknak kzvetlen szerepe lehet bizonyos daganatok kialakulsban. Ezt a here, illetve a petefszek egyes daganatflesgeinek kpzdsben igazoltk. Lthatjuk teht, hogy termszetes kzegkben a retrovrusok rengeteg funkcival rendelkeznek. Slyos betegsgeket okozhatnak, mg msok nlkl nem tudunk lni.
Bodrogi Lilla
[origo]
|