Aktulis infk : A cpaporc-kivonat, mint rkgygyszer: az ltudomny veszlye |
A cpaporc-kivonat, mint rkgygyszer: az ltudomny veszlye
[origo] 2004.12.29. 15:00
Hogyan lesznek a tudomnyosan sosem igazolt lltsokbl szles krben terjed tvhitek? Gary K. Ostrender egy szemlletes pldn keresztl mutatja be, hogy mennyire krtkony lehet a mdin keresztl trtn manipulci.
A cpaporc-kivonat az utbbi idben egyre nagyobb npszersgnek rvend, mint rkellenes gygyszer. Ez az eset jl pldzza, hogy mi trtnik, amikor az zleti szempontok s az ltudomny gyzelmet aratnak a jzan sz felett, radsul ezzel sem az emberek, sem a cpk nem jrnak jl. Gary K. Ostrander (Johns Hopkins Egyetem) szerint amita a cpaporc rkellenes gygyszerknt szerepel, azta nemcsak a cpk populcii indultak fogysnak, de szmos rkbeteget is lebeszltek azokrl a ksztmnyekrl, amelyek hatkonysga - a cpaporc-kivonattal ellenttben - mr bizonytott.
Ostrander a rangos Cancer Research (Rkkutats) folyiratban december elejn megjelent cikkben ("Cpaporc, rk s az ltudomny terjedsnek nvekv veszlye") lerja, hogy a reklmok szerint a nyers cpaporc kivonata azrt kpes hatkonyan gygytani a daganatos betegsgeket, mert a cpk lltlag sosem betegszenek meg rkban. A szerz azonban rmutat: ez az llts nem igaz. Ostrander s kollgi az emltett cikkben tbb mint negyven pldt sorolnak fel olyan tumoros megbetegedsekre, amelyek cpknl s rokonaiknl fordultak el az utbbi szz-szztven vben. rsukban elemzik azokat a hamis rveket, amelyek meggyztk a ktsgbeesett betegek egy rszt arrl, hogy a porckivonat segt rajtuk, vgl pedig felhvjk r a figyelmet, hogyha a trsadalom a jvben sem lesz megfelelen tjkoztatva a tudomny vals eredmnyeirl, akkor tovbbra is szles rtegek lesznek kitve az ilyen s ehhez hasonl sarlatnsgnak.
"Az emberek azt ltjk a televziban s az interneten, hogy a nyers cpaporc-kivonat majd meggygytja ket, s ezt sajnos minden ktely nlkl elhiszik, anlkl, hogy maguk is utnajrnnak, vajon van-e egy szemernyi tudomnyos igazsg abban, amit olvastak. Ez jl mutatja, hogy az elektronikus mdia terjedse menyire megnvelte az ltudomnyos nzetek terjedsnek hatkonysgt. Azok a minden tudomnyos alapot nlklz lltsok, amelyek a mdia nlkl megmaradnnak egyszer ostobasgnak, most eljutnak a szlesebb tmegekhez is, klnfle kolgiai s trsadalmi problmkat gerjesztve. Az egyetlen mdja, hogy felvegyk a harcot ez ellen, ha megprbljuk elrni, hogy a dntshozk s a mdiban dolgoz szakemberek dnt tbbsge hozzjusson a munkjhoz felttlenl szksges, alapvet tudomnyos ismeretekhez, s megtanulja kritikusan kezelni a tudomnyos eredmnyeket" - mondta Ostrander.
A kutat "A cpk sosem lesznek rkosak" cm, 1992-ben napvilgot ltott knyv megjelenstl eredezteti a cpaporc-kivonat fokozd npszersgt. A knyv komoly publicitst kapott, amikor 1993-ban bemutattk a CBS televzi egyik hrmsorban. Annak ellenre, hogy az emltett knyv szerzje (bizonyos William Lane) is beismeri, hogy a cpknl igenis elfordulhatnak daganatos megbetegedsek, rvelst mgis a nyers cpaporc-kivonattal folytatott korai ksrletek eredmnyeinek sajtos rtelmezsre pti. Eszerint a porcokban olyan hatanyag tallhat, amely gtolni ltszott a tumorok s olyan j vrerek kpzdst, amelyek tpanyaggal s oxignnel lthatnk el a rosszindulat daganatkezdemnyeket. "Tny, hogy a megfelelen tiszttott cpaporc-kivonat tartalmaz olyan vegyleteket, amelyek taln hasznosak lehetnek az emberek gygytsban is" - mondja Ostrander. "A megoldst az jelenten, ha ezeket sikerlne kivonni s eljuttatni a daganatok helyre. Lane s a hozz hasonl nzeteket vallk figyelmen kvl hagyjk ezeket a nagyon is ltez akadlyokat, s azt hirdetik, hogy a cpaporc fogyasztsa szjon t vagy kp formjban a daganatok sszes fajtjra megfelel gygyszer lehet. Nos, ennek az lltsnak sajnos semmilyen tudomnyos alapja nincsen. Megjegyzend, hogy br a cpaporc rkgygyszerknt val hasznostsnak tlete mr tbb mint egy vtizede felmerlt, azta mgsem akadt egyetlen olyan klinikailag tesztelt eredmny sem, amely bizonytotta volna, hogy a cpaporc-kivonat tnyleg j a rk ellen".
Illys Andrs
[origo]
|