Utazs a Marsra rekordid alatt
[origo] 2004.12.08. 15:07
j raktahajtmvet fejlesztenek a washington egyetemen, amely drmaian lervidtheti a Mars-utazs idtartamt, st kulcsfontossg lps lehet ahhoz, hogy az emberisg megvesse lbt a Naprendszer tvoli vidkein is.
Az rkutatsban jelenleg alkalmazott raktameghajts mr tbb mint tven ves technolgin alapul. A kmiai hajtmvek mellett csupn az utbbi idszakban jelentek meg alternatv meghajtsi lehetsgek, mint pldul az ionhajtm (rszletesen lsd egy msik cikknkben), m a vezet szerep mg mindig az rkorszakot megnyit szilrd s folykony zemanyag raktk. Az eddig jl bevlt technolginak azonban nagy htrnya van: nem elg gyors a bolygkzi tr tszelshez.
A jelenleg tervezs alatt ll Mars-expedci legrvidebb idtartama kt s fl v, amelybl csupn egy v lenne az operatv munka, az utazs idtartama optimlis esetben is egy-msfl v oda-vissza. Ennyi idt mg senki sem tlttt el a vilgrben, radsul a vrs bolyg ahhoz is tl messze van, hogy baj esetn a fldi irnytkzpontbl azonnali segtsget tudjanak nyjtani a szakemberek.
A NASA nemrgiben plyzatot hirdetett alternatv raktameghajtsi technolgik kifejlesztsre. A berkezett tletek kzl tizenkettt vlasztottak ki. Az elkvetkezend hat hnap sorn azt mrik fel, kivitelezhet-e egyltaln a technolgia kifejlesztse. Azokat az elkpzelseket, amelyek a flves elkszt szakasz utn megvalsthatnak tnnek, tovbbi kt vig tmogatja a NASA.
Az egyik lehetsges befut a washington egyetem kutatcsoportja, ahol egy plazmavitorlson dolgoznak. Elkpzelsk szerint egy vilgrbe teleptett rlloms ionizlt rszecskenyalbot bocstana ki, amely az rhajra teleptett "vevvel" lpne klcsnhatsba. Mintha egy tengeren sz vitorls vsznaiba kapna bele a szl: a fellp elektromgneses erk rvn a plazmasugr a Naprendszer tvoli vidkeire rptheti az rhajt.
A kutatst vezet professzor, Robert Winglee becslsei szerint egy 32 mter tmrj lloms akr 11,7 kilomteres msodpercenknti sebessgre is kpes lenne felgyorstani egy rhajt, ami azt jelenten, hogy egy ra alatt 40 000 kilomtert tenne meg, azaz a Fld-Hold tvolsg tbb mint egytizedt. Ilyen gyorsasggal 76 nap alatt jutna el a Marsra, m a kutatk szerint ennl nagyobb sebessg is elrhet, amelynek segtsgvel akr hrom hnap alatt megtehet lenne a Mars-Fld tvolsg, oda-vissza. A felgyorsult rhajt egy a Mars kzelbe teleptett msik plazmasugr-forrs lasstan le.
Winglee szerint az elektromgneses klcsnhatssal mkd plazmameghajts rjrmvek hamarosan a Naprendszer tvoli vidkeire is eljuttathatjk majd az emberisget. Ahhoz, hogy az egsz Naprendszert bejrhassuk, a bolygrendszer tbb pontjra kellene ilyen llomsokat telepteni. A szakemberek szerint ez nem jelent akadlyt, hiszen a NASA tbb rszondt is indt klnbz bolygkhoz, amelyek magukkal vihetnk a plazmasugr-forrsokat. gy pldul a Jupiter kzelbe rve csupn kiraknk terhket, majd zavartalanul folytathatnk kutatmunkjukat.
Ezek az llomsok a Naprendszer bels vidkein a napsugrzs energijt csapolnk meg az ioncsva ellltsra, az risbolygk tvoli vidkein azonban nukleris energit hasznlnnak. Winglee s munkatrsai szerint a technolgia akr t ven bell rendelkezsnkre llhat, igaz, hogy az ilyen llomsok teleptse tbb millird dollr befektetst ignyelne.
Az elektromgneses klcsnhatson alapul plazmasugr tlete nem most merlt fel elszr: ugyanez a kutatcsoport dolgozott mr egy hasonl plazmameghajtson. Ezen elkpzels szerint egy plazmabuborkot generlnnak az rhaj kr, amelyet a napszl rszecski hajtannak elre, elektromgneses klcsnhatsba lpve a plazmabuborkkal. A jelenlegi fejleszts csupn annyiban klnbzik ettl, hogy a napszl hatst egy erteljes, meghatrozott irnyba kibocstott ionsugrral helyettestik, amely lehetv teszi a pontosabb s megbzhatbb irnytst.
Csengeri Timea
[origo]
|