j gygyszer a sclerosis multiplex kezelsre
[origo] 2004.12.08. 15:01
A gyorstott eljrsban engedlyezett szerrel 123 kzpontban vgeztek klinikai prbkat s megllaptottk, hogy a kezels hatsra 66 szzalkkal cskkent a hanyatlsi peridusok szma a betegeknl.
Mi az a sclerosis multiplex?
A sclerosis multiplex egy slyos, a kzponti idegrendszert (az agyat s a gerincvelt) rint megbetegeds, mely fknt a 20-40 ves korosztlyt veszlyezteti. A betegsget a szervezet vdekez rendszere, az immunrendszer hibs mkdse idzi el azltal, hogy a szervezet sajt sejtjei, az idegsejtek ellen fordul. Bizonyos fehrvrsejtek (limfocitk) megtmadjk az idegsejtek nylvnyait bort n. velshvelyt s gyulladst idznek el. Ezek a gyulladsok hegekkel gygyulnak s az gy ltrejv gcok miatt az ingerlet nem kpes vagy csak lassaban tud tovbbjutni az idegszlakon.
Ezek az elvltozsok a kzponti idegrendszer brmely rszt rinthetik. Attl fggen, hogy hol szakad meg az informci tovbbtsa, tbb terlet is krosodhat s nagyon vltozatos tnetek jelentkezhetnek (a betegsg nevben erre vonatkozik a multiplex sz). Ezek kzl legjellemzbbek: a lts drasztikus romlsa, egyenslyveszts, beszdzavar, rendezetlen mozgs, a vgtagok gyenglse, ami akr bnulshoz is vezethet. A betegsg nevben a sclerosis eltag a betegsg els lerjra utal s nem az relmeszesedsre (aminek az idegen neve szintn sclerosis). szak-Amerikban krlbell 400 ezer, vilgszerte pedig tbb, mint egymilli embert sjt a sclerosis multiplex. Magyarorszgon mintegy 10-12 ezer beteget tartanak szmon.
Hogyan hat az j gygyszer?
A sclerosis multiplex bizonyos fzisaiban a betegsg tnetei slyosbodnak, ezt a peridust nevezik idegen szval relapszusnak, azaz hanyatlsnak. Ez akkor trtnik, amikor az idegrendszerben egy j helyet tmadnak meg a szervezet immunsejtjei s j gyullads, j gc alakul ki. A tnetek ekkor a legslyosabbak. Ezt kveten - amikor a gyullads cskken - a tnetek is enyhlnek, ez az n. remisszi fzisa. Ez sokszor hnapokig, akr vekig is eltarthat, a tnetek enyhlhetnek, st ezekben a peridusokban akr meg is sznhetnek.
Az j gygyszer gyakorlatilag a hanyatlsos peridus kialakulst gtolja. A hatanyag-molekulk (amelyek n. monoklonlis ellenanyagok, lsd ksbb) az idegsejteket krost fehrvrsejtekhez ktdnek s megakadlyozzk, hogy azok eljussanak az agyba vagy a gerincvelbe. Pontosabban: az ellenanyagok a fehrvrsejtek felsznn tallhat n. alfa-4-integrin molekulkhoz ktdnek. Ez a molekula fontos szerepet jtszik abban, hogy a fehrvrsejt a vrrambl be tudjon jutni az agyba vagy a gerincvelbe. A hozz ktd ellenanyag ezt a mozgst gtolja meg. A szer hatanyagneve natalizumab. Kereskedelmi forgalomba kerlse utn havonta egyszer kell beadni a betegeknek, injekci formjban.
A klinikai prbkat a vilg 123 klinikai kzpontjban vgeztk, s megllaptottk, hogy a kezels hatsra jelentsen (66 szzalkkal) cskken a hanyatlsi peridusok szma a betegeknl. A betegsg korai fzisban lv pciensek egy ven t kaptk a gygyszert, s a vizsglatok tovbbi egy ven keresztl folytatdnak. Mg nem tudjk, hogy a slyos, elrehaladott betegek esetben is hatkony-e a terpia. Egy msik nagyszabs vizsglat sorn egy mr szles krben alkalmazott terpit (melynek a hatanyaga az interferon beta-1a) egsztettek ki az j gygyszerrel. Ebben a vizsglatban mintegy felre (54 szzalkkal) cskkent a hanyatlsi peridusok szma a csak a rgi gygyszert szed betegekhez kpest. Slyos mellkhatsok ritkn (1-2%-ban) jelentkeztek, viszonylag gyakori kvetkezmny volt viszont a fejfjs, enyhe depresszi, izleti fjdalmak s enyhbb fertzsek.
Az FDA gyorstott eljrsban hagyta jv a natalizumab alkalmazst. A gyorstott eljrst olyan j terpis eljrsok, illetve gygyszerek bevezetsekor alkalmazzk, amikor valamilyen letveszlyes betegsget kezelnek s a mr elvgzett klinikai vizsglatok bebizonytottk, hogy az j szer valban hatkonyabb, mint az addig alkalmazott terpik.
Mik azok a monoklonlis ellenanyagok?
Termszetes krlmnyek kztt az ellenanyagokat a B-sejtek - a szervezet vdekezrendszernek specilis sejtjei - termelik baktriumok, vrusok s ms, a szervezet szmra kros anyagok ellen. Egy-egy krokoz ellen tbbfle ellenanyag is termeldik, ugyanis a szervezet idegenknt azonostja a behatolnak minden olyan rszt, ami nem tallhat meg magban a szervezetben. Egyfle B-sejt csak egyetlen tpus ellenanyagot tud termelni, de tbbfle B-sejtcsoport aktivldik, amelyik mindegyike ms-ms ellenanyagot termel - ezek sszesgt nevezzk poliklonlis ellenanyagoknak. Az ellenanyagok hozzkapcsoldnak a krokozhoz s az immunrendszer gy mr kpes arra, hogy azt elpuszttsa.
Az n. monoklonlis ellenanyagokat sejtkultrkban termeltetik, laboratriumokban. Ezek a sejtkultrk annyiban klnlegesek, hogy a kultra sszes sejtje ugyanazt az egyfle ellenanyagot termeli, mivel a sejtek mindegyike egyetlen sejtnek a leszrmazottja, azaz klnja. Az eredeti sejtet gy lehet mdostani, hogy az ltalunk meghatrozott szerkezet, a mi elkpzelseinknek megfelel ellenanyagot termelje. A terelt ellenanyagok specifikusan klnfle molekulkhoz ktdnek a szervezetben, ily mdon fel lehet ket hasznlni bizonyos betegsgek kezelsre is.
Bodrogi Lilla
[origo]
|