Hinyz lncszem az ember evolcijban
[origo] 2004.11.20. 18:34
Barcelona melletti satsok sorn olyan femls maradvnyai kerltek el, amely a felfedezk szerint az utols kzs lncszem lehetett az emberflk s az emberszabs majmok csoportjnak fejldsben.
A szmos szakember ltal mris szenzcisnak minstett felfedezs rszleteirl a Science tudomnyos hetilap aktulis szmban jelent meg rszletes beszmol. A lehetsges kzs s rszleges - m korukhoz kpest mgis pldtlanul gazdag - maradvnyai krlbell 13 milli vesek, azaz a fldtrtnet miocn korbl (22-tl 5,5 milli vvel ezelttig) szrmaznak. Valsznleg egy hm pldnyrl van sz, amely valamivel kisebb volt egy mai csimpnznl.
Salvador Moya-Sola s kollgi (Institut de Paleontologia M. Crusafont, Barcelona) a koponya egyes darabjait, tovbb a gerincoszlop s a vgtagok egyes csontjait talltk meg, nhny bordatredk trsasgban. A kutatk j faj, st j rendszertani csald bevezetst javasoljk, Pierolapithecus catalaunicus fajnvvel.
Az emberszabs majmok (csimpnzok, bonobk s gorillk Afrikban, illetve orngutnok zsiban) fejldsi vonala a ma rendelkezsre ll adatok alapjn 16-11 milli ve vlt szt ms femlsk (kztk a gibbonok s a sziamangok) fejldsi vonaltl.
A kutatk szerint a most tallt pldny olyan fajhoz tartozott, amely mr e sztvls utn lt, de mg nem trtnt meg az egyes emberszabs majomfajok, illetve az emberflk kialakulsa. Amennyiben ez igaz, akkor az j faj mindannyiuk kzs se, ezrt egy rgta keresett hinyz lncszem lehet.
A csontok s a fogak alapjn a faj egyedei nvnyevk lehettek, s a csimpnzokhoz, orngutnokhoz hasonlan a fkon fggeszkedve mozogtak.
Szakmai krkben mris nagy vita alakult ki a lelet rtelmezsrl. Egyes kutatk pldul valszntlennek tartjk, hogy Eurpban ilyen faj ltezhetett, ennyire tvol mai felttelezett rokonaitl, amelyek az Egyenlt krnykn lnek - rja a BBC. A helyzetet tovbb bonyoltja, hogy a miocnban a Fld valban "a majmok bolygja" volt: mintegy 100 klnbz faj lt az vilg terletn, a mai Franciaorszg terlettl Knig.
[origo]



|