Rkos sejtek meggygytsa
[origo] 2004.11.08. 19:49
gretes ksrletek sorn sikerlt gy mdostani egy rkot okoz gnvltozatot, hogy a krs tumorsejtek normlis llapotba trtek vissza, a daganatok pedig egy hnap leforgsa alatt eltntek az llatok mjbl.
Az ltalnosan elfogadott nzet szerint a rkos sejtek olyan sok mutcit tartalmaznak, hogy nincs lehetsg visszaterelni ket az egszsges sejtek normlis fejldsi tjra. Emiatt a jelenlegi kezelsek tbbsgben a rkos sejtek elpuszttsa vagy eltvoltsa a cl. Dean Felsher (a Stanford University orvostudomnyi karnak onkolgia professzora) jabb kutatsai azonban arra utalnak, hogy a rkos sejteket t lehet alaktani. A kutat s munkatrsai a Nature online kiadsban szmoltak be eredmnyeikrl, amely taln j utakat nyithat meg a rk leggyakoribb forminak kezelsben.
Felsher azt tallta, hogy egyetlen rkot okoz gn, az n. Myc gn kikapcsolsa is elegend volt ahhoz, hogy krlbell ngy ht alatt eltnjenek az agresszv, egybknt gygythatatlan tumorok a ksrleti llatok (egerek) mjbl. A Myc az egyik leggyakrabban mutld (krosan megvltoz) gn (onkogn) a rkos sejtekben. A sejtek a kikapcsolt gn kivtelvel az sszes, ket eredetileg rkoss tev mutns gn mkd vltozatt tartalmaztk. Felsher kt ve mr lert egy hasonl jelensget a csontrkkal kapcsolatban, azonban a mjrk jval gyakrabban fordul el s nehezebben is gygythat.
A mjrk - csakgy, mint szmos gyakori rktpus, pldul az emlrk, a prosztatark s a vastagblrk - hmsejtekben kezd kialakulni. Felsher eredmnyei gy esetleg a rk ezen fajtinak kezelsben is hasznosnak bizonyulhatnak majd. A kutat remli, hogy eredmnyei a rkkutatkat olyan gygyszerek kifejlesztsre sztnzik, amelyek specifikusan hatnnak a Myc gn alapjn kszl, ugyancsak Myc nev fehrjre, tnkretve azt.
A Myc fehrje
A Myc fehrje egyfajta sejten belli ellenrknt funkcionl, sszehangolva a sejtek normlis osztdshoz szksges zeneteket. A normlis mkds sejtek csak akkor szintetizljk a Myc fehrjt, ha eljn a sejtosztds ideje. A rkos sejtek ellenben folyamatosan s tl sokat lltanak el a fehrjbl, lland osztdsra sarkallva ezzel sajt magukat.
Munkja sorn Felsher olyan egereket vizsglt, amelyek mjsejtjeit gy befolysolta, hogy azok egy mdostott Myc gnt hordozzanak. A normlis gnnel ellenttben ez a gn folyamatosan bekapcsolt llapotban volt. Ez azt jelentette, hogy a gn folyamatosan Myc fehrjt lltott el egszen addig, amg a kutat ki nem kapcsolta. Ehhez pedig mindssze arra volt szksg, hogy az egereket a doxyciklin nev antibiotikummal etessk.
A ksrletben szerepl egerek egszen addig egszsgesek maradtak, amg trendjkben szerepelt az emltett antibiotikum. Ellenben onnantl kezdve, hogy az egerek nem kaptk meg a szoksos adag doxyciklint, a gn ismt bekapcsolt. A Myc fehrje ezt kveten felhalmozdott a mjsejtekben, az egerekben pedig tlagosan 12 hten bell agresszv mjrk fejldtt ki. Ha a rkos egereket visszaszoktattk az antibiotikum ditra, akkor hamarosan lellt a Myc fehrje termeldse, a daganat pedig eltnt. Ezt kveten Felsher azt tapasztalta, hogy a mjsejtek teljesen normlisan fejldnek. Ezt a megfigyelst ms kutatk - Boris Ruebner, Alexander Borowski s Robert Cardiff (California-Davis egyetem) - is megerstettk.
A kutatk azt tapasztaltk, hogy Myc gn ki- s bekapcsolsa egyfajta "csapknt" funkcionl: ha megnyitjuk, akkor a rkos sejtek ellenrizetlenl osztdni kezdenek, ha viszont elzrjuk, akkor ezzel kpesek vagyunk meggtolni a sejteket abban, hogy rkoss vljanak. Felsher szerint "ebben az az izgalmas, hogy a rkos sejteket olyan sejtekk vltoztathatjuk, amelyek teljesen normlisnak tnnek". Mindazonltal a normlisnak tn sejtek kzl nhny egyszeren szunnyad llapotban volt, s megrizte azt a kpessgt, hogy jra rkoss vljon. Ez a felismers hozzjrul annak magyarzathoz, hogy a rkos daganatok sokszor mirt julnak ki a kemoterpis kezels vgeztvel. Ha a kezels csak alv llapotba juttatja a sejteket, akkor egy ksbbi idpontban ezek a sejtek knnyszerrel jra rkoss vlhatnak.
Zld jelzs
Fontos krds volt, hogy a vizsglt mjsejtek oda-vissza alakulnak-e a rkos llapotbl az egszsges llapotba, vagy pedig minden alkalommal kialakul egy j rkos sejtvonal, amikor jra aktivljk a Myc gnt. Ennek megvlaszolshoz olyan mdszerre volt szksg, amellyel megfigyelhettk az egyes rkos sejteket. gy kiderlhetett, hogy a sejtek visszallnak-e egy normlis llapotba, vagy pedig elpusztulnak, miutn a Myc gnt kikapcsoltk.
Felsher s csoportja olyan mjdaganat-sejteket hozott ltre, amelyek egy zldesen vilgt jelzanyagot tartalmaztak. Ezeket a sejteket egy szuperrzkeny kamerval lehet rzkelni, amelyet Christopher Contag (stanfordi orvosegyetem) s munkatrsai fejlesztettek ki. Miutn az ilyen mdon megjellt, aktv Myc gnt tartalmaz sejteket bejuttattk az egerek szervezetbe, hamarosan kifejldtt bennk a mjrk. Ezutn - ahogy a korbbi ksrletekben is - antibiotikumot adtak az egereknek, ami eltntette a rkot. Most azonban a kutatk mr egyszeren nyomon tudtk kvetni, hogy mi trtnik a megjellt sejtekkel. A sejtek - sznktl eltekintve - teljesen normlis mjsejteknek ltszottak, s mjfehrjket termeltek. Ezeknl a sejteknl teht bizonytott vlt, hogy a Myc gn kikapcsolsa aktvan befolysolja a sejtek jvbeni sorst ahelyett, hogy azonnal elpuszttan ket.
A kutatk szerint mr "csak" egy akadlyt kell legyzni: olyan gygyszereket kell kifejleszteni, amelyek emberekben is kpesek hatstalantani a Myc gnt. Az imnt lert ksrletek azrt mkdtek, mert Felsher kutatcsoportja kpes volt ltrehozni azt a mdostott Myc gnt, amely reaglt a doxyciklin antibiotikumra. Ahhoz, hogy ugyanez a mdszer az embereknl is bevljon, a kutatknak olyan anyagot kell tallniuk, amely a Myc gnhez vagy a Myc fehrjhez ktdve hatstalantja azt.
Illys Andrs
[origo]
|