Hobbitok Indonziban
npszabadsg 2004.10.29. 14:01
A tudsok szerint a kicsi ember is lehet Homo sapiens
Az sembertan trtnetnek eddigi legnagyobb felfedezse lehet az a mindssze egymteres testmretrl rgvest hobbitnak elnevezett ember, akinek 18 ezer ves koponyjt 2003 szeptemberben talltk meg egy indonz szigeten.
A brit tudomnyos magazinban, a Nature-ben megjelent tanulmny szerint az indonz szigetvilg eserdeinek egy barlangjban fellelt ember grapefruit mret agya s termete ellenre trpeelefntokra s rispatknyokra vadszott, tutajt ptett, kszerszmokat ksztett, st valsznleg beszlt is. A szigeten egy majdnem teljes, valsznleg ni csontvz kerlt el - koponyval, als llkapoccsal s a fogak tbbsgvel -, legalbb hat msik egyedtl szrmaz fogak s csontok trsasgban. Az Ebu nvre keresztelt hlgy - 380 kbcentimteres agymrete alig harmada a ma embernek - legalbb hsz vet lt. A lelhelyen a komodi srkny nven ismert risgykoktl s pigmeus elefntoktl (Stegodon) is talltak maradvnyokat.
A csontok mellett jl megmunklt keszkzt is talltak. A tudsok legmegdbbentbb feltevse, hogy a felfedezs helyrl, a Jva-sziget kzelben tallhat Flores-szigetrl hivatalosan Homo floresiensisnek elnevezett ember utda ma is lhet az indonz dzsungelvilg ismeretlen rszn. A szakrtk szerint szinte bizonyos, hogy A gyrk ura cm regnytrilga szerepli utn "hobbitoknak" nevezett csoport megrte az rott trtnelem kezdett, st az sem kizrt, hogy a XVI. szzadban az indonz szigetrengetegbe rkez holland kereskedk lthattk az apr embereket. Erre utalnak az emberszer erdei trpkrl kering legendk is. E szerint a trpk egy mter magas, szrs teremtmnyek voltak, drmg nyelven beszltek egyms kztt. A legutbbi emlkek szerint alig szz ve tntek el vgleg a szigetrl.
A tanulmny szerzi szerint nincs kizrva, hogy a Homo sapienstl gykeresen eltr, jonnan felfedezett emberfajrl van sz, s nem a mai ember olyan, kis termet vltozatrl, mint pldul a pigmeusok, akiknek agymrete megegyezik ms mai emberekvel.
Kordos Lszl paleontolgusprofeszszor szerint is szenzcis leletrl van sz, hiszen ilyen korbban nem kerlt el. Ugyanakkor nem hiszi, hogy egy j emberfajt talltak. A Homo sapiens 200 ezer vvel ezeltt alakult ki, a vele egy idben l neandervlgyiek 35-40 ezer vvel ezeltt pusztultak ki. Azta egy emberfajt ismernk. Az j faj elmlett szkeptikusan fogadkhoz csatlakoz magyar kutat lltja: a trpenvs kialakulsa a termszetben gyakori jelensg. A legutbbi jgkorszak idejn pldul Mlta szigetn rdekes vltozsok mentek vgbe. A kis egyedszm miatt egyms kztt szaporod, s gy bizonyos tulajdonsgokat felerst llatok kztt egymteres trpeelefntok, trpevzilovak ltek. Afrikban a pigmeusok 1,2-1,3 mter magasak, mg a szudni ngerek tlagmagassga meghaladja az 1,8 mtert. Csupn a szlssges mret nem igazolhat egy j fajt.
|