Teljes holdfogyatkozs cstrtk hajnalban
origo] 2004.10.27. 19:31
Cstrtkn virradra a Fld npessgnek fele teljes holdfogyatkozst lthat. A jelensg Magyarorszg teljes terletn megfigyelhet.
Ismt egy teljes holdfogyatkozs, amely Magyarorszgrl is lthat. Ez a negyedik a sorban, vagyis a legutbbi ngy teljes holdfogyatkozs mindegyike megfigyelhet volt haznkbl. Oktber 28-n a teljessg vgig lthat lesz.
A 2004. oktber 28-i holdfogyatkozs idpont-adatai helyi idben (kzp-eurpai id, nyri idszmts):
Belps a teljes rnykba: 03:14 A teljessg kezdete: 04:23 A teljessg vge: 05:45 Kilps a teljes rnykbl: 06:54
Az budai Polaris Csillagvizsglban rendkvli nyitva tartssal vrjk az rdekldket, szerdrl cstrtkre virrad jszaka, hajnali 2 rtl.
Holdfogyatkozsok alkalmval a Fld rnyka a Holdra vetl. Ilyenkor a Nap, a Fld s a Hold egy vonalban llnak, a jelensg teht teliholdkor kvetkezik be. A Fld rnykkpja s a holdplya metszi egymst. A mret- s tvolsgarnyok miatt a Hold tmrjnl mindig nagyobb tmrj rnykfolt keletkezik. gi ksrnk legtbbszr a Fld rnykkpja "alatt" vagy "fltt" halad el - ez a magyarzata annak, hogy nem minden telihold alkalmval szlelhetnk holdfogyatkozst.
A fogyatkozskor fennll geometriai viszonyok miatt a fldrnyk kt rszre bonthat: flrnykra (penumbra) s teljes rnykra (umbra). A flrnykba val belpskor a Hold fnyessge cskken. Ha ezutn a teljes rnyk rszben halad keresztl a holdkorongon, akkor rszleges holdfogyatkozs jtszdik le. Teljes holdfogyatkozskor gi ksrnk teljes egszben az umbrba kerl.

Mr az kori grgk is megfigyeltk, hogy a fldrnyk alakja a Holdon mindig v alak, s nem egyenes vonal. Ez akkoriban igen fontos bizonytk volt a Fld gmb alakjra. Arisztotelsz a Kr. e. IV. szzadban az rnyk vbl megllaptotta, hogy a kt gitest mretarnya kb. 1:3, vagyis a Fld tmrje kb. hromszor nagyobb a Holdnl.
A fldrnyk mrete meghatrozhat, ha egy csillag segtsgvel az gbolt forgst kvetve ugyanarra a filmkockra tbbszr is lefnykpezzk a Holdat. Eltte ki kell prblni a telehold fnykpezshez szksges expozcis idt, mert az alulexponlt kpeken a fldrnyk nagyobbnak, a tlexpontlt kpeken pedig kisebbnek tnik.
A teljes holdfogyatkozsok ritkbbak, mint a teljes napfogyatkozsok, egy-egy fldrajzi helyen mgis sokkal gyakrabban figyelhetk meg. Ennek oka, hogy mg a teljes napfogyatkozs csak egy szk svban vonul vgig a fldfelsznen, addig a teljes holdfogyatkozs egy idben az egsz Fldrl, pontosabban a Fld felsznnek a felrl lthat.
(Forrs: Albireo Amatrcsillagsz Klub, Zalaegerszeg)
[origo]
|