Tancsok kutyavsrls eltt
[origo] 2004.10.26. 13:52
Hosszabb, rvidebb gondolkods utn, ha megrett bennnk az elhatrozs, hogy kutyt tartsunk, csak akkor jn a dnts legnehezebb rsze. Melyik is legyen az a fajta, ami szmunkra a legmegfelelbb? Melyik birtokol olyan tulajdonsgokat, amelyek eleget tesznek az elkpzelseinknek?
A meggondolatlansg s kapkods a vlasztsban olyan szomor kvetkezmnyekkel jr, aminek nap mint nap szemtani lehetnk, a sok utcn kborl egykori kedvenc, vagy a menhelyen hagyott bstekintet kutyk lttn. Ezrt fontos nhny szempont kvetse, amit akr mi is meg tudunk tenni, vagy krjk szakember (tenyszt vagy llatorvos) segtsgt.
me nhny kzponti krds, amelyek alapjn mi is megvlaszthatjuk kedvencnket.
Milyen clbl szeretnnk kutyt tartani?
Ha szksg van r tarthatunk hzrzt vagy szemlyvd kutyt. Erre a clja ajnlott a nmet juhsz, a kuvasz, az ris schnautzer. Vadszatra, a kop, a vizsla, a szetterek, a pointerek, a spnielek. A kedvtelsbl tartand kutyk mell tbb szz nv rhat, itt igazn az szmt, hogy kinek milyen fajta tetszik. (Fontos, hogy vannak olyan betegsgek, amelyek fajtkra jellemz, ezrt rdemes az llatorvosnl rdekldni.)
Milyen szempontokat kvessnk?
Nzzk elszr a testmagassgot. Fontos, hogy mekkora helyen akarjuk tartani, ugyanis a szemlyvd s hzrz esetben a magassg szempontjbl nem nagyon vlogathatunk. Mind nagytermetek, hiszen feladatuk, hogy riasztlag hassanak.
A vadszkutynl szempont, hogy mire akarunk vadszni, a vlasz hamar rmutat a neknk kell kutyusra.
A hobby-kutyknl mr jval nehezebb a krds, mivel a kzel ngyszz faj kztt minden mret, hangulat, rvid- vagy hosszszr megtallhat, ennl a krdsnl a legtbben a kistermet s rvidszr fajtkat szoktk ajnlani. Laksban, hzban egyrnt lehet tartani, nincs gond a szrhullssal, sem az polssal.
Kan vagy szuka?
Mindkett mellett, s ellen szlnak rvek. A szuka vente ktszer tzel, amikor igen nehz a kanokat tle tvol tartani, hogy elkerljk a nem kvnt vemhessget. Gyakran tallkozhatunk lvemhessggel is. A szuka azonban knnyen tanthat, a gazdhoz jobban ktdnek. A kan kiegyenslyozattabb, szereti a szabadsgot, stltatsn gyelni kell, hogy a tzel szuka vonzsa ne legyen ersebb, mint a mi akaratunk.
A klyk kivlasztsa |
<< 2/2. oldal | 
Miutn a fajta teljesen kirajzoldott a gondolatainkban, a vsrlskor tudni kell, hogy miket kell figyelni a klykn, hogy el tudjuk dnteni, egyszsges-e.
A klyk nem lehet tl fiatal. Ngy hetes kora eltt, mg megfogni sem ajnlott a kicsiket. Az egszsges kiskutya mr mutatja a fajra jellemz tulajdonsgokat, tekintete lnk, a szeme nem vladkozik, alkatra nem kvr. A fleket, szrzetet vizsgljuk t, hogy tiszta-e, nincsenek-e a brn kicsi fekete pttyk, amik a bolhk jelenltre utalnak. A kiskutya szklete szilrd legyen, a vizeletben nem lehet elsznezds. Meg kell tudnunk, hogy a kutyus volt-e fregtelentve, melyik ktelez oltst kapta mr meg. Az oltsi knyvt felttlenl krjk el, gyzdjnk meg a szrmazsrl. Ajnlatos bizonylatot krni vsrls utn, mert vannak bizonyos betegsgek, rendellenessgek, amik csak ksbb jelentkeznek.
A dnts csak rajtunk ll, a kutyt mi vlaszthatjuk, de itt mg nincs vge, mert ha mr magunk mell vettnk egy klykt felelssggel is tartozunk rte. A kutya nem jtkszer, amit ha megunnak a sarokba lehet hajtani. A j gazada rt a kutyhoz, neveli, s gondoskodik rla. Cserbe olyan trsat kap, amilyet szeretett volna.
[origo] |
|