Fnnyel mkd antennk
[origo] 2004.10.24. 12:45
Amerikai kutatk szn nanocsvekbl a lthat fny vtelre alkalmas antennt szerkesztettek a tbb mint szz ve rdihullmok tovbbtsra, illetve vtelre szolgl antennk utn. Mersz elkpzelsek szerint az j eszkz optikai szmtgpekben s ramtermel napelemekben alkalmazhat
Egy antenna akkor mkdik jl, ha mrete nagyjbl megegyezik a bejv elektromgneses hullm hullmhosszval. A rdihullmok hullmhossza akr mterekben mrhet, a lthat fny hullmhossza viszont a nhny szz nanomteres tartomnyba esik (a nanomter a mter egymillirdod rsze). Yang Wang fizikus (Boston College, Massachusetts, USA) s munkatrsai nanocsvekbl ptettek antennt. A sznbl kszlt, 50 nanomter szles csvekben az elektronok szabadon mozoghatnak, teht a cs j elektromos vezetknt alkalmas antennnak. A csveket megvilgtva ramot szleltek a kutatk, az elektronok msodpercenknt kb. ezerbilliszor mentek vgig oda-vissza a nanocsveken. Az els sikeres prbk utn klnbz mret nanocsveket ptettek egyms mell. A klnbz hosszsg nanocsvek ms--ms hullmhossz fnyre reagltak, gy a teljes lthat sznkptartomnyt tfogta a nanocsvekbl ll antennarendszer.
A fnyt elektromos ramm alakt nanocsvek szerepet kaphatnak a fnnyel val informcitovbbtsra alapozott, egyelre csak tervezett optikai szmtgpben, valamint forradalmasthatjk a napelemgyrtst is. Nagy tblkba rendezett parnyi nanocsvekkel teljesen j alapon lehetne elektromos ramm talaktani a fnyt.
Az Applied Physics Letters szakfolyirat hasbjain megjelens eltt ll tudomnyos kzlemnyre a Nature hrszolglata hvta fel a figyelmet.
Jki Lszl
[origo]
|