Egy pratlanul hossz shllnyak talnya
2004.10.12. 23:29
A hll merev nyaka kptelen volt a prda utn fordulni. Mire volt ht j?
Knban nemrgiben egy olyan vzi shll maradvnyai kerltek el, amelynek nyaka kzel ktszer olyan hossz lehetett, mint egymteres teste. | 
A test hosszhoz kpest pldtlanul hossz nyak azonban tl merev lehetett ahhoz, hogy az llat a zskmnya utn tudott volna fordulni vele, gy funkcijt nem tudtk azonnal megllaptani a kutatk. Michael LaBarbert, a chicagi egyetem professzort is elgondolkodtatta a dolog, s jra kellett rtkelnie eddigi tudst a hossz nyak hllkkel kapcsolatban.
A lelhely, a knai Guanling nev mszkformci a trisz idszakban, 230 milli vvel ezeltt rakdott le az cen fenekre, ami egybeesik a dinoszauruszok elterjedsvel. A maradvny a Dinocephalosaurus orientalis nev hsev faj egy kpviselje lehetett, amelyet csupn tavaly fedeztek fel a kutatk. E faj rokona a mr 1850-ben lert Tanystropheus is, amelynek ugyancsak extra mret nyakrl felfedezse ta heves vitk folynak kutati krkben. A Tanystropheusszal ellenttben azonban a Dinocephalosaurusnak szlbszer vgtagjai voltak, ami egyrtelmen vzi letmdra utal.
A magyarzat
A felfedezk szerint a Dinocephalosaurus hossz nyaka s apr feje a zavaros vzben segtett elrejteni a zskmny ell az llat valdi testmrett. 25 nyakcsigolyja s a csigolykhoz kapcsold bordaszer csontjai lehetv tettk a nyaki izmok gyors sszehzdst, a nyak kinyjtst s a zskmny vzzel egytt trtn beszippantst. Ennek kapcsn mg egy rdekessgre fny derlt: normlis esetben a vzben val gyors elrelendls lkshullmot kelt, amit a zskmnyllatok megreznek, s mg idejben elmeneklnek. A Dinocephalosaurus esetben azonban a bordaszer csontok a nyak kinyjtsa kzben gy mozdultak el, hogy a nyak trfogatt megnveltk, s az llat gyakorlatilag "beszippantotta" az ltala keltett lkshullmot - a zskmnnyal egytt. Egyes halak ma is hasonl technikval tgtjk ki szjregket s szippantjk be ldozataikat.
E+B
[origo] |

|