zrichi egyetem kutatinak a vilgon elszr sikerlt emberi magzatvzbl vett ssejtekbl szvbillentyt ellltaniuk, amely elssorban a szv fejldsi rendellenessgvel szletett gyermekeknek jelenthetne megoldst, de gretesnek bizonyulhat az idsebb korban kialakult szvbetegsgek esetn is.
Az j elkpzels szerint mr a terhessg ideje alatt clszer lenne laboratriumban ltrehozni a szvbillentyket, hogy mire megszletik a szvfejldsi rendellenessget hordoz jszltt, addigra a billentyk mr beltetsre kerlhessenek. A szvbillentyk defektusa mr a terhessg 20. hetben ultrahangos vizsglattal kimutathat, gy elegend id jutna az j szervrsz kialaktsra. Vilgszerte vente csaknem egymilli gyermek szletik szvproblmkkal, azaz az jszlttek kb. 1%-a: az j terpis lehetsg nagyjbl egyharmaduknl jelenhetne megoldst.
A kutats vezetje, Dr. Simon Hoerstrup szerint a jvben akr arra is lehetsg nylhatna, hogy ne csak szvbillentyket, hanem a szv egyb rszeit is ltrehozzk, mg mieltt a beteg gyermek megszletik. A mdszernek rengeteg elnye lenne, pldul az, hogy mivel a beteg a mbillentyk, illetve a donorbl szrmaz billentyk helyett a sajt ssejtjeibl nvesztett szervrszeket kapn meg, ezrt nem kne tartani a kilkds veszlytl s a szv is sokkal hatkonyabban tudn elltni feladatt. Egy msik fontos elny, hogy a sajt ssejtekbl nvesztett szvbillenty a beteggel egytt kpes a nvekedsre, s az eljrs etikai problmkat sem vet fel, hiszen az ssejtek kinyershez nem embrikat hasznlnak fel.
Az eddig alkalmazott mdszereknl tbb veszly is fenyegeti a pcienseket: a mestersges szvbillentyk beltetsnek hatsra a szervezetben megnhet a vrrgkpzds eslye, ezrt a betegeknek egsz letkben vralvadsgtl gygyszereket kell szednik. A donorbl szrmaz szvbillentyk sem jelentenek teljes megoldst, ugyanis nem elg tartsak, ezrt a beltets utn tovbbi mttek sorozatra van szksg (az jszlttekre fokozottan igaz mindez, mivel ezek a billentyk nem nvekednek egytt a gyermekekkel).
A sajt szervezetbl vett ssejtekkel vgzett terpis lehetsgek kidolgozsa rgta foglalkoztatja a kutatkat. Dr. John E. Mayer (Children’s Hospital, Boston, USA) s kutatcsoportja llatksrletek sorn korbban mr sikeresen hozott ltre szvbillentyket sajt szervezetbl vett ssejtekbl, m ehhez juhokbl szrmaz csontveli ssejteket hasznltak fel: az llatokba visszaltetett billentyk ebben az esetben normlisan funkcionltak. Termszetesen vannak mg megvlaszolatlan krdsek, pldul ki kell derteni, hogy a magzatvzbl szrmaz ssejtekbl kialaktott szvbillentyk mennyire tartsak, s jobb-e a minsgk, mint a szervezet egyb sejtjeibl nvesztett szervrszeknek.
Komdi Edina
A mdszer rszletei
A magzatvzben tallhat ssejteket az n. amniocentzis sorn nyerik ki az anybl (ezzel a mdszerrel vizsgljk a 35 v fltti kismamknl a magzat klnbz genetikai defektusainak elfordulst is). Az amniocentzis sorn az ssejteket izolljk a magzatvzbl, majd laboratriumi krlmnyek kztt tenysztik ket. A kvetkez lpsben egy tollhegy alak, biolgiai ton is lebonthat formra teszik a sejteket, amelyen tovbb nvekednek, ltrehozva a szvbillenty sajtsgos formjt. Az eljrs eddig kb. 4-6 hetet vett ignybe, a ksrletek sorn ennyi id alatt 12 szvbillentyt sikerlt ltrehozni, melyek a laboratriumi tesztek sorn is funkcikpesnek tntek. A kutats kvetkez lpsben a billentyket szintn juhokban tesztelik majd, hogy kiderljn, ezek is megfelelen funkcionlnak-e az l szervezetben.
A magzatvzbl kinyert sejteket le is lehet fagyasztani, gy a ksbbiek sorn – akr idsebb korban elfordul szvbetegsgek esetn is – ltre lehet hozni bellk a szvbillentyt. Ez azrt is lenne fontos, mert vente csaknem 250 ezer szvbeteg pciensnek lenne szksge j szvbillentyre, vagy valamilyen egyb szervrszre. A kutatsok egyelre viszonylag kezdeti fzisban vannak, s a klinikai prbk megkezdsre vlheten mg veket kell majd vrni.