Azonostottk a kozmikus erzi nyomt
origo] 2006.10.17. 19:40
Az Itokawa kisbolyg felszni sszettelnek vizsglata alapjn bizonytst nyert a kozmikus erzival kapcsolatos modell.
Kozmikus erzinak nevezzk azon folyamatok egyttest, amikor rbli hatsra vltozik meg egy gitest felszne. Ez azokon az objektumokon figyelhet meg legknnyebben, amelyeket nem burkol lgkr. A becsapdsok, a kozmikus sugarak s a napfny lassan talaktjk az ilyen gitestek felsznt.
A fenti jelensggel kapcsolatos rgi problma, hogy a Fldn tallt, lehullott meteoritok tbbsge az n. norml kondritok csoportjba tartozik, de ezek sznkpe nem egyezik meg a leggyakoribb kisbolygk, az S-tpus aszteroidk spektrumval. A felttelezsek szerint az eltrs oka a kozmikus erzi: a kisbolygk felszne ettl ersebben talakul, mint a meteoritok formjban fellelt apr kdarabok. Utbbiak felszne ugyanis rvidebb idtartamon keresztl volt kitve a kozmikus erzinak.
A kisbolygk felsznt r mikroszkopikus becsapdsok s klnfle sugrzsok nyomn a szilrd kzetek kisebb rsze elprolog, az elszabadul atomokbl s molekulkbl egy felh keletkezik, majd az ebben lv vasatomok ksbb visszahullhatnak az gitestre. A vasatomok pedig oxignnel rintkezve rszben oxidldhatnak, s gy vrs sznt nyernek. A folyamat eredmnyeknt az idsd felsznek egyre vrsebbek s sttebbek lesznek.
A jelensg a kisbolygcsaldoknl is megfigyelhet: az idsebb csaldok tagjai (amelyek se rgebben trt darabokra) sttebbek s vrsebbek a fiatalabbaknl, amelyek felsznt mg nem ri olyan rgta a kozmikus erzi. A fenti jelensgre eddig mg nem talltak kzvetlen sznkpi bizonytkot azokon a kzelrl is megfigyelt kisbolygkon, amelyek felsznrl rszletes adatokat nyertnk.
A hnyatott sors japn Hayabusa rszonda az Itokawa kisbolygn vgezte el a rg vrt megfigyelst. A kisbolygn egy-egy sttebb s vilgosabb rsz kztt sikerlt eltrseket kimutatni az anyagi sszettelben. A sttebb vidken legalbb ktszer annyi vastartalm por fordult el, mint a vilgosabb rgiban, ami altmasztja, hogy utbbi kevesebb ideig volt kitve a kozmikus erzinak. A vilgosabb rszeket valamilyen folyamat, pldul becsapdsok vagy azokhoz kapcsold csuszamlsok a kzelmltban hozhattk ltre, friss anyagot juttatva a felsznre. A Hayabusa megfigyelsei altmasztjk a felttelezst, mely szerint a kisbolygk felszni talakulsa a fldi laboratriumokban megllaptottakhoz hasonl.

Az idsebb Sagamihara-rgi (fent) sttebb rnyalat, mint a Tsukuba-rgi terletn ngyzettel jellt, vilgosabb kiemelkeds (JAXA)
Az jabb hradsok alapjn egybknt az reszkznek van eslye a visszatrsre. A szonda ngy ionhajtmve kzl jelenleg csak kett zemkpes, azonban elkpzelhet olyan plyamdosts, amellyel 2010 jniusban elri a Fldet. A navigcit tovbb nehezti, hogy a helyzetszablyoz giroszkpok kiesst eddig a kmiai hajtmvekkel ptoltk, amelyek zemanyaga mra gyakorlatilag elfogyott, gy nem tudnak az ionhajtmnek segteni a hazatrsben.
Ugyancsak friss hr, hogy egy j modellszmts alapjn az Itokawa tipikus S-tpus aszteroida, a kisbolygvbl a Fld kzelbe rkez testek jellegzetes kpviselje. Eszerint az itt tapasztalt bizarr alak akr ltalnos is lehet a hasonl objektumoknl. A megllapts elgondolkodtat, s felveti azt a lehetsget, hogy a korbbi, krterekkel szabdalt felszn "klasszikus" kpnk a kisbolygkrl csak a nagyobb objektumokra igaz, mg a kisebbek kztt sok Itokawa-jelleg kozmikus kraks lehet.
Kereszturi kos
[origo]
|