Homokbl vannak a Titn tengerei
Richrd Balzs 2006.05.08. 16:25
Nhny vvel ezeltt a tudsok gy vltk a Titn stt egyenlti terletei folykony cenok lehetnek. j bizonytkok szerint valban tengerekrl van sz, homokdnk tengerrl
A homoknl termszetesen ne a fldi pldra gondoljunk, a Titn homokszemcsi felteheten jgkristlyokbl tevdnek ssze, jelentette be a Cassini radarfigyel csapata. Az rszonda a Titn melletti legutbbi elhaladsa alkalmval, tavaly oktberben ksztett radar felvtelein 100 mter magas dnk szlelhetk, melyek egymssal prhuzamosan futnak tbb szz kilomteren keresztl a hold egyenltje mentn. Az egyik ilyen dne "folyam" 1500 kilomter hossz, olvashat a Science magazin legutbbi szmban kzztett beszmolban.
 Nambia homokdni... Ralph Lorenz, a Cassini radar mszereit felgyel Arizona Egyetem Hold- s Bolygkutatsi Laboratriumnak munkatrsa szerint megdbbentek a felvtelek, mivel a Szaturnusz holdjrl kapott kp akr Nambia felett is kszlhetett volna, annyira nagy a hasonlsg a felszni jegyek kztt.
A Titn lgkre vastagabb, mint a Fld, gravitcija alacsonyabb, ezrt homokja egszen bizonyosan eltr, st minden ms is, kivve a dnket ltrehoz fizikai folyamatot, magyarzta Lorenz.
 ... s a Titn homokdni, itt a vilgos foltok nem felhk, hanem domborzati elemek Tz vvel ezeltt a tudsok azt hittk, a Titn tl messze van a Naptl, hogy a szlcsillag ltal keltett szelek elg ersek legyenek a dnk megformlshoz. Ezrt alakult ki az a nzet, mely szerint a szaturnuszi hold stt egyenlti terletei folykony etn cenok. Azonban pontosan az alacsony gravitci miatt egy nagyon enyhe, a kutatk becslse szerint msodpercenknt fl mter sebessg szl is elegend a szemcsk elfjshoz. Emellett a Szaturnusz ers gravitcija jelents raply-erket gerjeszt a Titn lgkrben. Szmszeren az risbolyg ltal a Titnra mrt gravitcis vonzs ngyszzszorosa annak, amit a Hold gyakorol a Fldre.
A fentiek lemodellezsbl kitnt, hogy ez fknt a felsznkzeli szelekre van hatssal. A Cassini radarja ltal ltott dnk smja klnbz irnybl fj szelekre utal, ami megint csak raplyhats ltal keltett szeleket valsznst. Ez a szl a Titn nyugat-keleti irny vezeti szeleivel keveredve hozza ltre a felvtelek ltal is mutatott nyugat-keleti elrendezst, ami legfeljebb a kiemelked felszni jegyek kzelben trik meg.
A szemcsk sszettele ismeretlen, lehet szerves anyag, vzjg, a kett keverke, de ezek pusztn tallgatsok, a vlaszt optimlis esetben a Cassini lthat s infravrs fny feltrkpez spektromtere adja majd meg, mg a homok kialakulsa egy kln trtnet.
 A Huygens szonda ltal leszllhelyrl ksztett lgifelvtelek ngy klnbz magassgbl A Titn homokja az elmletek szerint a folykony metn eszsek alkalmval jn ltre. A megfigyelsek szerint mind a felhk, mind az es elg ritka jelensg a holdon - korbban azt hittk, hogy nem is hullik le elegend csapadk, ahhoz, hogy kimossa a szemcsket a Titn jeges felsznbl, azonban a tudsok tlagban gondolkoztak. A megfigyelsekbl kszlt modellek szerint is ritkk az eszsek, azonban elfordulhatnak jkora viharok, melyek hozzaddva az alacsony ves csapadktlaghoz sszessgben mg mindig kis rtkeket mutatnak.
A Huygens leszllegysg felvtelein vzmossok, folygyak s folyvlgyek figyelhetk meg, akrcsak a Cassini radar felvtelein. Ezek a jegyek azt bizonytjk, hogy amikor esik, akkor az igen nagy ervel zdul a hold felsznre, hasonlan az Arizona sivatagban lezajl folyamatokhoz. Egy msik lehetsg, hogy a homok a Titn lgkrben vgbemen fotokmiai reakcikbl szrmaz szerves anyagokbl tevdik ssze.
Kapcsold cikkek: · Titn, a tbbrteg rejtly (2005. december 4.) · Mgis lehetnek tengerek a Titnon (2005. szeptember 23.) · Eldobhatjk a Titnrl rt elmleteiket a tudsok (2005. jnius 14.) · Szerves anyagokat szleltek a Titnon (2005. prilis 26.) · Megrkeztek a Titn els kzeli felvtelei (2004. oktber 28.)
Kapcsold linkek: · Nasa
|