j lehetsgek a br al ltethet chipeknl
- Gyurkity Pter 2006.05.08. 16:17
j lehetsgek a br al ltethet chipeknl.
Tbb kutatcsoport is olyan j megoldsokat mutatott be, amelyek magt az emberi testet hasznljk fel vezetknt, helyettestve a hagyomnyos vezetkeket s rdis kapcsolatokat.
Az International Solid State Circuits Conference (ISSCC) nev rendezvny legjabb fejlemnyeirl a Cnet szmolt be, ezttal a br al ltethet chipekre sszpontostva. Tbb olyan fejlesztst is ismertettek a kutatst folytat csoportok, amelyek rvn kibvlhet a br al ltethet chipek szerepe, s sajt testnket is vezetnek hasznlhatjuk, akr a szrakoztat-elektronikai eszkzknl is.
Az egyik ilyen rdekes jtst bemutat csoport a dl-koreai illetsg Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), amely a "Szilcium a Biolgiban" cm eladsban ismertette legjabb fejlesztseit. Ezek kztt soroltak fel egy olyan specilisan mdostott iPod hordozhat lejtszt, amely egszen rdekes mdon tovbbtja a jeleket a flhallgatba.
Ehhez ugyanis nincs szksge vezetkre - ehelyett alkarunkat hasznlja fel, s egy rintkezbl kiindulva a karon keresztl, sajt testnkben, illetve brnk alatt halad a jel egszen a flhallgatig. Ezzel lltsuk szerint megoldottk a kbelezssel, illetve az jabb technolgik (pldul Bluetooth) megbzhatsgval kapcsolatos problmkat. Az egyetlen zavar tnyez, hogy mindvgig rajta kell tartanunk egy ujjunkat az rintkezn, amg zent szeretnnk hallgatni.
Ezekkel a chipekkel mr vek ta ksrletezgetnek. Mexikban mr csaknem hrom ve piacra dobtak egy olyan, emberi szervezetbe implantlhat mikrochipet, melynek segtsgvel folyamatosan figyelemmel ksrhet a hordoz szemly egszsgi llapota. A specilis chip mindssze akkora, mint egy rizsszem, s a karba, illetve a csp krnykre ltethet be. A tudsok szerint azonban az eddigi megoldsok nagy fogyasztsukkal, illetve alacsony adattovbbt sebessgkkel problmt okoztak, nem voltak tl hatkonyak. A KAIST ezrt meglehetsen szles frekvencival s kisebb impulzusokkal operl, szemben az eldkkel, amelyek ppen fordtva, ersebb jeleket s szk frekvencit hasznltak.
Az Utah Egyetem szakemberei ekzben olyan chipeken dolgoznak, amelyek a mvgtagok agyi vezrlsben segdkeznnek. Az elgondols szerint ezek rvn agyhullmokkal irnythatnnk a mvgtagokat, ami sokaknak risi segtsg lenne a mozgsban. Az eddigi vezetkes megoldsok azonban tlsgosan knyelmetlennek, impraktikusnak bizonyultak, mg testnk vezetkpessgt kihasznlva alapveten vltozhat a helyzet. Termszetesen ezek a projektek mg jcskn kutatsi fzisban vannak, arrl nem ejtettek szt, hogy az j megoldsok mikor kerlhetnek kereskedelmi forgalomba.
Kapcsold cikkek: · Feltrhetk az osztrk biometriai chipek is (2006. februr 6.) · Gyenge a biometriai igazolvnyok titkostsa (2006. februr 2.) · Ausztriban bevezetnk az elektronikus lbbilincset (2006. janur 21.) · Kijtszhatk a biometrikus azonostrendszerek (2005. december 17.) · Alakulban a biometrikus tlevelek eurpai rendszere (2005. december 2.)
Kapcsold linkek: · KAIST
|