Hidegfzi: egy j remny
[origo] 2006.03.14. 10:07
Ngy v utn jra a hidegfzi sikeres megvalstsrl szmoltak be azok az amerikai kutatk, akik 2002-ben folyadkban hanghullmmal keltett buborkokban vltek atommag sszeolvadsokat ltrehozni. Az eredmnyeket akkor msoknak nem sikerlt megismtelnik, ezrt buborkknt pukkant szt a "buborkfzi" nevet visel szenzci. A kzelmltban elzetesen a Nature hrszolglata ismertette a buborkfzi javtott vltozatrl a rangos Physical Review Letters hasbjain nhny ht mlva megjelent kzlemnyt. A megkrdezett szakrtk tovbbra sem ltjk bizonytottnak a fzi ltrejttt, de tovbbi pontosabb, rszletesebb ksrleteket javasolnak.
Fzis ermvek: esetleg vtizedek mlva
tven ve foglalkoznak mr a kutatk a korltlan energiabsget gr szablyozott termonukleris fzi megvalstsval. risi tudomnyos s mszaki problmkat kell megoldani. Az "zemanyag" atommagjai, a hidrogn nehz izotpjai (deutrium, trcium) csak 100 milli fokos hmrskleten olvadnak ssze.
Napjainkban kt teljesen eltr megoldson dolgoznak a kutatk. Az egyik a lzeres mikrorobbantsok technikja, ahol a parnyi zemanyag-cseppecskt intenzv lzersugarakkal hevtik fel s nyomjk ssze, mg ltrejnnek a fzi felttelei. Az Egyeslt llamokban nhny ven bell kszl el egy hatalmas lzerfzis berendezs. A msik megoldsi lehetsgnl a mgneses teret veszik ignybe a forr anyag egyben tartsra, ilyen berendezs a tokamak.
Tavaly nyron rtk al a megllapodst az ITER tokamak (International Thermonuclear Experimental Reactor) nemzetkzi termonukleris ksrleti reaktor felptsrl. A helyszn Cadarache, Franciaorszg. Az ITER ptst idn kezdik meg az Eurpai Uni, Oroszorszg, az Egyeslt llamok, Japn, Kanada, Kna s Dl-Korea sszefogsval. Az pts idejt tz vre, kltsgeit 4,6 millird eurra tervezik, az pts tvenezer embernek ad majd munkt. Hsz ves zemeltets utn, a 2030-as vekre gylhet ssze elegend tapasztalat, ismeret ahhoz, hogy dnteni lehessen a kvetkez nagy lps megttelrl, az ermvi reaktor megptsrl.
Egyszerbb megolds vagy csals?
Mindez azt jelenti, hogy vtizedek teltek mr el s mg vtizedeket kell vrni az els tokamak-erm megptsre, a kltsgek pedig hatalmasak. Teljesen rthet, hogy szvesen ltna mindenki egy egyszerbb s olcsbb megoldst. 1989-ben robbant a vilgszenzci: beteljesedtek a remnyek, laborasztalon is ltre lehet hozni atommagok energia-felszabadulssal jr sszeolvadst.
1989-ben kzlte S. Pons s M. Fleischmann (Utah Egyetem, USA), hogy sikerlt "hidegfzit" megvalstaniuk. A hidrognizotpok atommagjainak sszeolvadshoz szerintk nincs szksg a Nap belsejben uralkod nyoms- s hmrskletviszonyok megteremtsre, a fzi szobahmrskleten, kmcsben is megvalsthat. Ksrletkben deutriumot tartalmaz nehzvizet elektrolizltak. A vzbontshoz palldium elektrdkat hasznltak. Magyarzatuk szerint a palldiumban elnyelt deutrium-atommagok olyan kzel kerltek egymshoz, hogy sszeolvadhattak. A felttelezett fzis folyamatban felszabadul tbbletenergit henergia formjban szleltk a kutatk. A szenzcis bejelents nyomn vilgszerte megksreltk az eredmnyek reproduklst, mindmig sikertelenl. Azta a "hidegfzi" a feleltlen, szenzcihajhsz kzlsek szinonimjaknt l a tudomnyos letben. A laikusokban ennek ellenre tovbb l a bizakods.
A legalaposabb, egy vtizedig tart ellenrz vizsglatsorozatot az USA haditengerszetnek r- s tengeri hadviselsi rendszerekkel foglalkoz kutatkzpontja vgezte. Deutriumban ds vzben palldium-kloridot oldottak. Az oldatba vezetett elektromos ram hatsra a rzbl vagy ezstbl ksztett negatv elektrdon egytt rakdott le a palldium s a deutrium. Fl ra elteltvel a palldium bevonat katd hmrsklete 3 Celsius-fokkal magasabb volt, mint a krnyez folyadk. Egyetlen magyarzat addott: az energia valamilyen mdon a katdban szabadult fel! A szokatlan jelensget tovbb vizsglva sem talltak azonban egyrtelm ksrleti bizonytkot arra, hogy az esetenknt megfigyelt henergia-tbblet atommagok sszeolvadsbl szrmazna. A haditengerszeti kutatintzet munkatrsai vatosan fogalmaztak, mindssze azt lltjk, hogy rdekes jelensgre bukkantak, amely tovbbi tanulmnyozst rdemel.
jabb remny: buborkok
2002-ben az amerikai Oak Ridge nemzeti laboratrium nhny munkatrsa Rusi Taleyarkhan s Richard Lahey vezetsvel a rangos Science magazinban kzlt cikkben azt lltotta, hogy a korbbitl eltr mdon, egyszer "asztali" ksrletben sikerlt termonukleris fzit ltrehozniuk. Hengeres tartlyba acetont tltttek, ezt vettk krl a folyamatokat beindt s az eredmnyeket szlel berendezsek. Az acetonban a hidrognatomokat elzleg deutriumra cserltk, vagyis a kznsges hidrogn helybe annak nehezebb izotpja kerlt. Az acetont hanghullmoknak tettk ki, ennek hatsra parnyi buborkok keletkeztek a folyadkban. A buborkok ksbb sszeroppantak, ezt a folyamatot fnyfelvillans ksri, ez az n. szonolumineszcencia (hanggal keltett fnykibocsts) rgta ismert jelensge.
A ksrletezk a hanghullmokon kvl intenzv neutron-besugrzsnak is kitettk az acetont. lltsuk szerint a neutronoktl tvett energia az acetont felmelegti, mire az aceton prologni kezd, emiatt a parnyi buborkok lthat mretre, kb. 1 mm tmrjre nnek meg. Ezeknek a nagy buborkoknak az sszeroppansa sorn lpnnek fel azok az extrm, a Napban lv viszonyokra emlkeztet hmrskleti s nyomsviszonyok, amelyek elengedhetetlenek az atommagok sszeolvadshoz.
A deutrium-deutrium fzis folyamat ktfle mdon mehet vgbe: az egyik esetben a hidrogn bomlkony legnehezebb izotpja, trcium keletkezik, a msik esetben pedig nagyenergij neutronok lpnek ki. A kutatknak kzlemnyk szerint sikerlt trciumot kimutatni az acetonban, s kilp neutronsugrzst is szleltek. Az eredmny hre a kzzttel eltt gyorsan kiszivrgott. A laboratrium vezetse azonnal felkrt egy msik csoportot az ellenrz ksrletek elvgzsre. Az ellenrz csoport ugyanazt a ksrleti berendezst hasznlta, csak a neutronok kimutatsra szolgl szlelrendszerk volt ms. Nem talltak kilp neutronokat, s fzi nlkl is magyarzatot adtak az acetonban tallt trciumra.
A legjabb ksrletek
Rusi Taleyarkhan az amerikai Purdue Egyetemen vgezte jabb ksrleteit. Az alapelv nem vltozott: lltsa szerint a folyadkban keltett buborkok sszeroppansa sorn olvadnak ssze a deutrium-atommagok. A folyadk aceton s benzol keverke volt, a molekulkban a hidrognatomokat deutriumra cserltk. Ezttal nem sugroztk be a folyadkot neutronokkal. Az elegyhez urnst adtak; az urn radioaktv bomlsakor kilp alfa-rszecskk voltak azok a magok, amelyek elsegtettk a buborkok kialakulst. Az urn spontn hasadsra is kpes, ennek sorn termszetesen neutronok is kilpnek. Taleyarkhan szerint az ltala szlelt neutronok nem szrmazhatnak az urn hasadsbl, mert jval nagyobb energijak azoknl.
A legnagyobb problmra egyelre nincs magyarzat: a ksrlet idnknt mkdik, idnknt viszont nem. Egy a hidegfzis ksrletek elemzsvel, kritikjval rgta foglalkoz szakrt szerint a kozmikus sugrzs s a leveg klcsnhatsbl erednek a neutronok, a kozmikus sugrzs intenzitsa pedig termszetesen ingadozik. Be kellene bizonytani, hogy a neutronok valban a buborkokbl szrmaznak, ehhez a jelenleginl jobb idfelbonts mrsekre lenne szksg. A fzi bizonytka lehetne trcium kimutatsa is, ehhez a trcium bomlsa sorn kilp elektronokat kellene szlelni. Ezt a mrst viszont remnytelenn teszi az urn bomlsbl szrmaz elektronok nagy szma.
A Nature hre szerint Taleyarkhan meghvta kritikusait a laboratriumba, a tallkozsra hamarosan sort kertenek. A tudomnyos kzlemny megjelense utn nyilvn ms laboratriumok is hozzkezdenek a ksrlet reproduklshoz, ellenrzshez. Tbbek szerint valban elkpzelhet, hogy egy sszeroppan buborkban megteremtdhetnek a fzi felttelei, de a mostani ksrletek ezt mg nem bizonytottk be.
Jki Lszl
[origo]
|