Az alvs szerepe a memria kialakulsban
[origo] 2005.08.30. 13:36
A Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) kutati szerint az alvs olyan vltozsokat eredmnyez az agyban, amelyek elsegtik az j ismeretek, kpessgek elsajttst.
Az emlkek rgzlsnek els lpse, amikor valaki elhatrozza, hogy megjegyez valamilyen j informcit, pldul megtanul egy szlistt vagy egy dallamot, pldul zongorn. Az j emlknyomok kezdetben igen "srlkenyek", gy hamar elhalvnyulnak. A hossz tv memria kialakulshoz szksg van egy olyan folyamatra, amelynek sorn rgzlnek ezek az informcik, s gy ksbb is elhvhatak maradnak. A hossz tv memria kialakulsa sorn alapveten kt folyamat mkdhet. Egyrszt olyan kmiai vltozsok kvetkezhetnek be az idegsejtekben, amelyek a megvltozott vagy jonnan felptett molekulk szerkezetben troljk az informcit. Msrszt j idegsejt-kapcsolatok (n. szinapszisok) alakulnak ki, s az gy ltrejtt j mintzatban troldhat az informci. Nemrg az is kiderlt, hogy az alvs is kulcsszerepet jtszik az emlkezet kialakulsban.
A Neuroscience c. szaklapban megjelent tanulmny eredmnyei segthetnek megmagyarzni, hogy mi az alvs szerepe az j kszsgek elsajttsban s a memria kialakulsban. A tanulmny arra is vlaszt knl, hogy mirt alszanak tbbet a csecsemk s a gyermekek mint a felnttek, s segthet egyes agysrlst szenvedett betegek kezelsben is.
"A korbban vgzett kutatsaink eredmnyei azt mutattk, hogy egy bizonyos alvsmennyisg hatsra javult a betegek hossz tv memrit ignyl feladatokban nyjtott teljestmnye" - mondta a kutats vezetje, Matthew Walker. Eddig azonban nem tudtk, hogy ez pontosan milyen mdon megy vgbe. Az jabb ksrletek sorn funkcionlis mgneses rezonancis kpalkot eljrssal (fMRI) vizsgltk a ksrletben rsztvevk agymkdst. Ezzel a mdszerrel nyomon kvethet, hogy az agynak mely terletei aktvak alvs kzben, s melyek nem azok. A kutatk ezltal kzelebb kerlhettek annak a krdsnek a megvlaszolshoz, hogy mi az alvs szerepe a tanulsban s az j emlknyomok trolsban.
A mostani ksrletben tizenkt egszsges, egyetemista kor szemlynek kellett ujjaival egy olyan mozdulatsort elsajttania, mintha zongorn jtszannak. Tizenkt rnyi brenlt, illetve ugyanennyi alvs utn a rsztvevket arra krtk, hogy idzzk fel a mozdulatsort, mikzben fMRI segtsgvel folyamatosan mrtk agyi aktivitsukat. Az eredmnyek azt mutattk, hogy mg az agy egyes terletei bizonyos mennyisg alvst kveten kifejezetten aktvabbak lettek, addig ms terleteken lthatan cskkent az agyi aktivits mrtke. sszessgben elmondhat, hogy az alvs hatsra az sszes rsztvevnl jelentsen javult a betanult mozdulatsor felidzsnek kpessge. "A kisagy aktivitsa egyrtelmen nvekedett azt kveten, hogy a szemlyek vgigaludtak egy jszakt. Ezzel prhuzamosan viszont cskkent a limbikus rendszer aktivitsa" - mondta Walker. A kisagy fontos szerepet jtszik a mozgskoordinciban, mg a limbikus rendszer az rzelmek, pldul a szorongs s a stressz szablyzsban vesz rszt.
"Az fMRI segtsgvel ksztett kpekbl kiderl: az alvs sorn folyamatosan vltozik az egyes agyterletek aktivitsa. gy tnik, hogy alvs kzben a nappal megtanult dolgok olyan agyi rgikba kerlnek t, ahol hatkonyabban troldnak. Ennek az a kvetkezmnye, hogy a memrit ignyl feladatokat breds utn gyorsabban s pontosabban vagyunk kpesek vgrehajtani, mikzben a szorongs s a stressz is cskken" - magyarzta Walker.
A jelenlegi kutats arra is magyarzatot knl, hogy mirt van a csecsemknek s a fiatalabb korosztlynak tlagosan tbb alvsra szksge, mint a felntteknek. "Az alvs kulcsfontossg szerepet tlt be az ember fejldsben. Egy ves korunk krl szinte folyamatosan gyakoroljuk az olyan mozdulatsorokat, mint a vgtagjaink vagy az ujjaink mozgatsa. Az jszltteknek rengeteg j dolgot kell elsajttaniuk, s ehhez kiads mennyisg alvsra van szksgk" - mondta Walker. A beszd- s zenetanuls, vgtagjaink mozgatsa, s az sszes olyan folyamat, ami a klvilgbl szrmaz informcik feldolgozst s alkalmazst ignyli, idvel egyre automatikusabb vlik s egyre kevsb ignyli a tudatos odafigyelst.
Az eredmnyek hatkonyabb tehetik azoknak a betegeknek a kezelst is, akiknek valamilyen agysrls kvetkeztben jra kell tanulniuk a beszdet vagy valamilyen mozgst. A kutats arra is rvilgt, hogy - klnsen fiatalabb korban - nem igazn szerencss dolog becsapni a sajt szervezetnket azzal, hogy htvgn pihenjk ki az egsz hetes kialvatlansgot, mivel gy kevsb lesznk kpesek a hatkony tanulsra.
Illys Andrs
[origo]
|