Aminosavak szelekcija az rben
[origo] 2005.08.30. 13:34
Egy j ksrlet szerint a krkrsen polarizlt fny nvelheti vagy cskkentheti a bal-, illetve jobbkezes aminosavak gyakorisgt az rben. A folyamat taln kzremkdtt a fldi llnyekre jellemz balkezes aminosavak tbbletnek kialaktsban.
A fehrjemolekulk klnbz kmiai sszettel aminosavakbl plnek fel. Az azonos kmiai sszettel aminosavakat az gynevezett kiralits szempontjbl kt csoportra bonthatjuk: ezek a bal- s jobbkezes aminosavak. A kt tpus felptse megegyezik egymssal, kivve hogy egyik a msik tkrkpeknt jelenik meg. Bolygnkon az llnyek valamilyen okbl kifolylag a balkezes aminosavakat szeretik - amire eddig nem talltunk magyarzatot.
Az egyik lehetsg, hogy bizonyos kmiai folyamatok a balkezes aminosavakat vlogattk ki az let keletkezse sorn - de a krdses folyamatok mibenlte egyelre ismeretlen. A msik lehetsg, hogy eleve tbb balkezes aminosav llt rendelkezsre az let keletkezsekor. Uwe Meierhenrich (University of Nice-Sophia Antipolis) s munkatrsai az utbbi lehetsget preferljk. Szerintk a klnbsg mg a vilgrben ltrejtt, mert a csillagkzi felhkben tbb balkezes aminosav maradt fent.
Utbbi arnyt a krkrsen polarizlt fny is ltrehozhatja, amelybl szintn balos s jobbos vltozat ltezik. Krkrsen polarizlt fny keletkezhet, amikor a sugrzs egy olyan csillagkzi felhn halad keresztl, ahol a porszemek a helyi mgneses tr miatt meghatrozott trbeli helyzetet vesznek fel. A becslsek alapjn krkrsen polarizlt elektromgneses sugrzs mintegy 17%-t teszi ki a sugrzsoknak a Vilgegyetemben.
Egy 2000-es laborksrlet nyomn tudjuk, hogy pldul a bal vagy jobb irny krkrsen polarizlt ultraibolya sugrzs mintegy 2,5% tbbletet tud kialaktani a bal- avagy jobbkezes aminosavaknl. Akkor a ksrletet aminosavak folykony oldatban hajtottk vgre, mg a csillagkzi molekulafelhkben a fagyott jgszemcsk belsejben trtnhetnek ezek a folyamatok. Emellett a sugrzsnak a vzben trtn elnyelst elkerlend, 210 nanomteres (nm) hullmhossz sugrzst hasznltak, mg a csillagkzi trben ennl rvidebb hullmhosszon, 120 nm krl jellemz a maximum.
A fenti kutatcsoport ezttal 180 nm-es krkrsen polarizlt ultraibolya sugrzst hasznlt, s azt szilrd bevonatba gyazott leucin aminosav molekulkra vettette. Ksrletk alapjn a balra polarizlt fny a balkezes szerkezet aminosavaknak mintegy 2,6%-os tbblett hozta ltre - azaz tbbet bontott le a jobbkezes aminosavakbl. Elmletileg teht lehetsges, hogy adott irnyba polarizlt fny az egyik aminosavcsoport tbblett hozza ltre - igaz, csak kis arnyban. A ksrlet kvetkez szakaszban mg nagyobb energij s rvidebb hullmhossz sugrzs hatst vizsgljk majd.
Mindezektl fggetlenl tovbbi eredmnyekkel szolglhat a Rosetta-rszonda is. Az reszkzn ugyanis a fenti szakemberek ltal fejlesztett detektor is helyet kapott, amely megllapthatja, az stksmagban is tbb van-e a balkezes aminosavakbl. Ha igen, akkor j esllyel a csillagkzi trben zajl folyamat hozta ltre a tbbletet.
[origo]
|