Sikerlt csontnvekedst elidzni l szervezetben
[origo] 2005.08.30. 13:31
Egy nemzetkzi kutatcsoportnak els zben sikerlt a testen bell egszsges csontot nveszteni llatksrleti modellben, majd felhasznlni azt a szervezet egy msik rszn, srlt csont javtsra. gy vlik, ez a mdszer lehet az ttrs a csonttrsek s degeneratv elvltozsok kezelsben.
V. Prassad Shastri, a szvettenyszts jelenlegi gyakorlattl alapveten eltr ksrlet vezetje (Vanderbilt Egyetem) szerint sikerlt bizonytani, hogy lehetsges meghatrozott mennyisg csontot nveszteni l szervezetben, szablyozott mdon. Az eredmny nemcsak a csontszvet, hanem brmilyen szvetnveszts tern nagy jelentsg lehet, s az eddigiektl eltr utakat nyithat meg.
A slyos csontsrlsek gygytsnak jelenleg elfogadott mdszere sorn apr csontdarabokat tvoltanak el a pciens bordibl vagy cspjbl, s ezt hozzillesztik a trtt csonthoz. Szintn ezzel az eljrssal egyestenek htcsigolykat slyos gerincsrlsek s htfjdalmak kezelsnl. Ugyan a mdszer nagyon jl mkdik a beavatkozs azon rszn, mikor a csontokat sszeillesztik, az eltvolt mtt rendkvl fjdalmas s komoly komplikcii lehetnek. Ez mdszer termszetesen egyfajta "kompromisszumos medicina": a gygyuls rdekben krt kell tenni az emberi testben.
Annak ellenre, hogy az l csont folyamatosan nvekszik s jraformldik, a szmtalan ksrlet, hogy csontszvetet hozzanak ltre a testen kvl (in vitro), mind kudarcot vallott. A korbbi prblkozsok, melyek sorn a testen bell (in vivo) prbltak csontot nveszteni, korltozott sikerrel jrtak, s rmutattak, hogy a mdszer mennyire bonyolult, drga s megbzhatatlan.
Shastri s kollgi a szervezet sajt, sebgygyt vlaszreakcijt hasznltk fel az eljrs kidolgozsban. Egszsges csontfelszn anyagnak rszleges mdostsval (rszletesen lsd ksbb) specilis znkat hoztak ltre annak remnyben, hogy a szervezet a keletkezett rt j csonttal tlti ki. Nyulakon ksrletezve - melyek csontjai nagyon hasonlak az emberihez - azt talltk, hogy a ltrehozott "in vivo bioreaktorok" hat ht alatt egszsges csontszvettel teltdtek. Radsul a beavatkozs sorn nem kellett nvekedsi faktorokat hasznlni, mint a korbbi mdszereknl. Mindezeken fell a kpzdtt csont knnyen levlaszthat, mieltt az eredeti csonthoz nne, s nem marad utna ms, csak egy sebhely. A kutatk szerint az gy keletkezett csontszvet erssge s mechanikai tulajdonsgai hasonlak az eredetihez, s mivel friss csontszvetrl van sz, nagyon knnyen tud egyeslni a befogad csonttal.
Az amerikai eredmnyekhez hasonlt publikltak francia orvosok is. k egy klcium-foszft-alap vegyletet juttattak be a csontba, s hat ht mlva elektronmikroszkppal s CT-vel vizsgltk az jonnan kpzdtt csont szerkezett. Lnyegi eltrst nem talltak.
A technikt rte pozitv s negatv kritika is. Jay Meswania, a londoni egyetem orvostechnikusnak vlemnye szerint a tudsok a vilgon mindenfel csontot szeretnnek pteni. "A krds sokkal inkbb az, hogy mennyire brja az j csont a terhelst" - mondja. Gary Keenan ortopdorvos szerint a technika rdekes, de nincs kzzelfoghat elnye a jelenlegi eljrsokkal szemben. Trevor Reid oszteoporzis szakrt szerint azonban a csontritkulsos betegnek sok elnyt hozhat a mdszer.
Lyukak a csonthrtyban
Testnk csves csontjait egy vkony hrtya bortja, melyet periosteumnak neveznek. A hrtya kls fele kemny s erekben gazdag, a bels felt pedig ssejtek (n. pluripotens sejtek) rtege kpezi, melyek a csontveli ssejtekhez hasonlan mg nem teljesen elktelezettek egy adott sejttpus fejldsi irnyban, gy klnbz tpus csontszveti sejtekk kpesek fejldni. E tulajdonsgok miatt Shastri s kollgi a periosteum alatti teret vlasztottk a bioreaktor helynek.
Az eljrs sorn a kutatk egy apr lyukat szrtak a periosteumba, ezzel egy kis rt hoztak ltre alatta, ahova soldatot injektltak. Ez eltvoltotta a hrtyt az alatta lv csonttl, s kiss felduzzasztotta a lyukat. Mikor az reg elrte a kell mretet s alakot, a soldatot egy olyan gllel helyettestettk, amely az amerikai gygyszer-engedlyezsi hivatal (FDA) ltal elfogadott, a kereskedelemben is kaphat, s a testen belli sejtszlltsra hasznljk. Azrt vlasztottk ezt az anyagot, mert kalciumot tartalmaz, ami a csontnvekeds ismert stimullja. A kutatk legnagyobb flelme az volt, hogy a bioreaktor esetleg sebszvettel telik meg csontszvet helyett, de ez nem gy trtnt. Az eredetitl megklnbztethetetlen, friss csontszvet kpzdtt.
Ha az j eljrs killja a klinikai prbkat, lehetsges lesz j csontot nveszteni a csontptlsos esetekben ahelyett, hogy mr ltez csontbl tvoltannak el egy rszt. Slyos vzrendszeri betegsgben szenvedk esetn mg az is elkpzelhet, hogy korai stdiumban "ptlcsontokat" nvesztenek, majd ezeket lefagyasztjk, s csak akkor hasznljk fel, mikor arra szksg van.
A kutatk a mdszert kiprbljk mjon s hasnylmirigyen is, mivel ezek szintn rendelkeznek a periosteumhoz hasonl kls hrtyval.
Selmeczi Anna
[origo]
|